Rahmi Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi, Türkiye’nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine ışık tutan ilk büyük müzedir.

İstanbul’da, Haliç kıyısındaki endüstriyel arkeoloji açısından büyük önem taşıyan tarihi binalarda sergilenen müze koleksiyonu; gramofon iğnesinden denizaltıya, röntgen aracından gemi ve uçaklara kadar geçmişe ışık tutmuş binlerce objeden oluşturuyor.

Büyük emek verilerek ortaya konmuş, günlük hayatı belki asırlarca etkilemiş, her biri tarihe damga vurmuş önemli objelerin bir arada sunumuyla eşsiz, masalsı bir atmosfere bürünen müzede sergilenen; aslında insanoğlunun becerisi, çalışkanlığı ve estetik zevki oluyor.

Yıllar geçtikçe koleksiyonu büyüyen, 27.000 m2 alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşur:
– Tarihi Lengerhane Binası
– Tarihi Hasköy Tersanesi
– Açık Hava Sergileme Alanı

Müzede Bulunan Bölümler: Denizcilik, Havacılık, Demiryolu, Buharlı Makineler, Bilimsel Aletler, İletişim Aletleri, Objeler/Oyuncaklar, Film ve Baskı Koleksiyonları, Maket ve Modeller, Karayolu, Denizcilik, Raylı Ulaşım
Buharlı ve Dizel Makineler, Tarım, Zeytinyağı Fabrikası, Rahmi M. Koç Galerisi, Atatürk Koleksiyonu, Motosikletler/Bisikletler /Kağnılar/At Arabaları, Renkli Matematik Dünyası, Ne-Nasıl Çalışır?, Su Altı Bolümü, Nostaljik Dükkanlar

Nostaljik Demiryolu Seferi / Hasköy – Sütlüce Demiryolu

Haliç kıyısına döşenen dar hat demiryolu üzerinde işleyen nostaljik bir tren ile Haliç; boyunca kısa bir gezi yapılmaktadır. Ücretsiz olarak binilen ve 45 kişi kapasiteli tren seferleri için bilet gişesinde rezervasyon yaplıyor.

Tekne İle Haliç Turları
1936 Hollanda yapımı buharlı römorkör Liman 2 ve 1873 Hollanda yapımı buharlı römorkor Rosalie ile hafta sonları; Kont Ostrorog Teknesi ile de hafta içi günlerde “Tarihi Haliç Turları” yapılıyor.

Turlar Mayıs – Ekim ayları arasında hava koşullarının elverişli olduğu günlerde düzenlenmektedir. Tur saatlerinin detayları ve biletler bilet gişesinden temin ediliyor.

Oyun Alanı ve Atlıkarınca
Büyük bir müzeyi gezmek yorucu olabilir. Atlıkarınca ve Çocuk Oyun Alanı, hem yetişkinlere hem de çocuklara eğlenme ve dinlenme imkanı sunuyor.

Haftasonu Eğitim Atölyeleri
Müzeler çocukların sosyal, duygusal, zihinsel, bedensel gelişim ve becerilerine katkıda bulunmayı, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi hedefliyor. Müze de bu hedefleri gerçekleştirebilmek için 2002 yılından bu yana Müze Eğitimi Projeleri hazırlayıp uygulanıyor. 2009 yılında bu projelere ek olarak Faber Castell’in destekleriyle Hafta Sonu Eğitim Atölyeleri oluşturuldu. Fenerbahçe Vapuru’nda 4-14 yaş arası çocuklarla her hafta sonu farklı içeriklerde gerçekleştirilen atölye çalışmalarını müze eğitim uzmanları hazırlıyor .

Müzede Yeme- İçme

Demlik Kafe
Klasik otomobillerin sergilendiği galeri içinde yer alan Demlik Kafe Müze ziyareti sırasında mola vermek isteyenler için oldukça keyifli bir seçim. Demlik kafe adını iç dekorasyonunda kullanılan farklı ülke ve dönemlerin birbirinden orjinal çaydanlık ve demliklerinden alıyor. Kurupastalar, sandviçler, kahve çeşitleri, bisküviler ve elbette sımsıcak demleme çay müzede geçirdiğiniz gününüze keyif katacak.

Nostaljik Coca- Cola Kamyonu
1934 model Dodge kamyonun dönemin Coca-Cola büfesi haline getirilmesi ile hayat bulan nostaljik bir sunuş! Açık havanın tadını çıkararak dinlenirken tadabileceğiniz yiyeceklerden bazıları; sandviç, tost, patlamış mısır, dondurma, çay, kahve, soğuk içecekler ve pek çok küçük lezzetler.

Fenerbahçe Büfesi
İstanbul’a uzun yıllar hizmet ettikten sonra emekliliğinde Haliç’in sularında demir atmış Fenerbahçe Vapuru’nda bir mola vermeye ne dersiniz? Unutulmaz doğum günlerine ev sahipliği yapılabilen 1952 yapımı Fenerbahçe Vapuru’nun orjinaline uygun olarak yenilenmiş nostaljik kafesinde çeşitli içecekler ve atıştırmalık alternatifler bulabilirsiniz.

Mekan Bilgileri
 • Yer
  Beyoğlu, İstanbul
 • Telefon
 • Adres
  Piri Paşa Mah, Hasköy Cad. No:5, Beyoğlu/İstanbul
 • Web

  Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

  SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
  Etkinlik
  CLOSE
  CLOSE