TetraPak ile Sütlü Tarifler

tetrapak şehrin çocuk hali

Okulların açıldığı ve çocukların tempolu okul hayatı yaşadığı bu günlerde uzmanlar çocukların günde 2 bardak süt tüketmelerinin önemini hatırlatıyor. Bundan dolayı sıvı gıda işleme ve paketleme çözümleri sunan Tetra Pak, çocuklara sütü sevdirmek ve çocukların gelişimindeki yerini yeniden hatırlatmak adına Happily Ever After’da  Ayşe Kucuroğlu’nun ev sahipliğinde bizim de katıldığımız bir etkinlik düzenledi. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç sütün çocukların gelişimindeki yeriyle ilgili faydalı bilgiler vererek, çocukluk yıllarında içilen sütün zihinsel ve fiziksel gelişim açısından önemine dikkat çekti.

İnanç, anneler tarafından oldukça merak edilen açık sütün sağlıklı olup olmadığı konusunda şunları söyledi; ‘‘Bir besini tüketirken sağlıklı olmasına dikkat etmeliyiz. İçerisinde mikrop ve kimyasal olmayan besinleri güvenli besin kategorisinde sayabiliriz. Açık sütlerin koyulaşması için nişasta, su veya bazı kimyasallar kullanılabiliyor ve maalesef bu konuda denetim yok. Ayrıca açık sütü kaynatırken %10 ile %90 arasında vitamin kaybı yaşanıyor. Bu yüzden mutlaka paketlenmiş süt tüketmeyi öneriyorum.”

kucuroglu şehrinçocukhali

Annelerin merak ettiği bir başka konu ise pastörize süt ile uzun ömürlü sütün arasındaki fark. İnanç bu konuda; ‘‘Aslında ikisi de ısıl işlem görmüş besinler. Ancak ikisinin ısıtılma süreleri farklı. İşte bu yüzden pastörize sütlerin raf ömürleri daha azdır’’ diye belirtti. Sütün beslenmede mutlaka olmasına inanmamız gerektiğini vurgulayan İnanç; özellikle 5-12 ve 13-17 yaşları arasında tüketilen süt miktarı ile boy uzunluğu arasında pozitif bir ilişki olduğunun da altını çizdi.

Süt içmeyen çocuklar için ise; aromalı sütleri tavsiye etmekle birlikte ambalajlı sütle hazırlanacak yoğurt, çorba gibi farklı lezzetlerle, sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazandırılmasının gerektiğini belirtti.

ayse kucuroglu sehrincocukhali

Ayşe Kucuroğlu da süt içmeyen çocukların yemeklerini bir miktar süt ile hazırladıkları takdirde aynı sonucu alabileceklerini vurguladı. Kendisine hazırladığı ‘Sütlü Tarifler’ menüsü için tekrar teşekkür ederiz. Bu menüden favorimiz olan sütlü brokoli tarifini de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Afiyet olsun!

Sütlü Brokoli Çorbası

1 bağ brokoli

2 yemek kaşığı tereyağı

1,5 yemek kaşığı un

1,5 su bardağı süt

Tuz, karabiber

Muskat rendesi

Yapılışı:

  1. Bir tencerede brokoli et suyunda haşlanır.
  2. Haşlanmış brokoli sudan süzdürülerek soğumaya bırakılır.
  3. Küçük bir tencerede tereyağı ısıtılır, un ilave ederek kavrulur.
  4. Un kavrulduktan sonra üstüne 1,5 bardak süt ilave edilir.
  5. Çırpıcı ile hızlıca çırpılarak topak kalmaması sağlanır.
  6. Tuz ve karabiber eklenerek kaynayana kadar karıştırılarak pişirilir.
  7. 1-2 dakika kaynadıktan sonra ocaktan alınır.
  8. Hazırlanan sos soğumaya bırakılan brokolinin üzerine ilave edilerek ısıtılmış fırında 180 derecede 15 dakika pişirilir ve üstüne muskat rendesi eklenir.

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE