PRİMA BEBEK BEZİYLE ALT DEĞİŞTİRME ZAMANI

Bebek bezinin dünyanın en başarılı icatlarından biri olduğunu düşünüyorum. Annem, ben küçükken bezlerimi hijyenik olsun diye sabahlara kadar kaynatır, kurutur ve ütülermiş. Kardeşim olduğunda da düzen değişmemiş. Babam yurtdışı seyahatlerinden Prima (Pampers) getirdiğinde ise o bezler misafirliğe ya da gezmeye gidildiğinde kullanılmak üzere saklanmış hep. Bir bebeğin doğumdan itibaren ortalama 3 yaşına kadar bez kullandığını düşünürsek ve günde en az 4-5 kere alt değiştirdiğimizi (bebekken elbette daha sık değiştiriyoruz) hesaplarsak bez yıkamaya harcanan zamanı düşünmek bile istemiyorum. Bu nedenle bebek bezini icat eden kişiye ben de minnettarım.

 prima2

Alt değiştirirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini hem çocuk doktorumuzdan hem de doğum öncesi eğitim aldığım hemşireden detaylı öğrendim ve sonrasında kolaylıkla uyguladım. Bu notları sizlerle de paylaşmak isterim;

 PRİMA3

–          İlk aylarda bebeğiniz sadece sütle beslendiğinden genelde emzirme sırasında sıvı gibi kaka yapacaktır. Bebeğinizin cildi çok hassas olacağı için ilk zamanlar alt temizliğini kaynamış ılımış içme suyu içine konulan pamuklar kullanılarak yapabilirsiniz. Bebek büyüyünce Prima ıslak mendil, sonrasında ise bol su ile yıkayarak alt temizliği yapabilirsiniz.

–          Bebeklerde görülen en büyük sıkıntı pişik. Çoğu kişi pişiğin bezle ilgili olduğunu düşünse de aslında asıl sebep bebeğin altının uzun süre ıslak, kakalı kalması. Ayrıca bebeğinizin katı gıdaya geçtiği dönemde daha çok pişik olabilir, beslenme düzenindeki değişiklik, hastalık döneminde kullanılan ilaçlar ve sıcak havanın da pişiğe sebep olduğu söyleniyor.

–          Bence bebeklerin bezle rahat etmesinin en önemli koşulu kilosunu uygun bez giymeleri. Bedenine küçük gelen bebek bezi giydiğinde yan bantlar bebeğinizin bacaklarını sıkıp kızarıklık yapabilir, bez sızıntı yapabilir ya da bebeğin rahat hareket etmesini engelleyebilir. Prima bezlerin paket ve bezler üzerindeki numaraları belirtilen kilo aralığındaki bebeklerin kullanımına uygun olarak tasarlanmış ve işaretlenmiş.

–          Erkek ve kız bebeklerin de altı farklı şekilde temizleniyor. Bebeğinizin altını silerken önce en temiz noktadan, kasıklardan başlayın. Sonra bacak aralarını temizleyin. Bebek erkek ise, penisi kökten uca doğru, her defasında yeni bir ıslak mendil kullanarak silmek gerekiyor. Sonra testis torbalarının ince derisi ve en son bacaklar iki yana ayrılıp kaldırılarak en son popo temizliği yapılmalı. Kız bebeklerde vulva dudakları her defasında ıslak mendil ile yukarıdan aşağıya doğru silinerek temizlenmeli. Bu temizlik yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu hijyen sağlamak için klitorise bastırmamak. Eğer bebek genital organı temizlenirken baskı uygulanırsa erken uyarılmış olur ve bu hazzı tekrarlamak için oturduğu yerde sallanma ve sürtünme gibi hareketler yapabilir.  Yanlış alt temizliği bebeklerin cinsel kimliklerini çok erken keşfetmelerine sebep olabilir.

–          Elbette bebek bezini nasıl bağladığınız da önemli, aksi halde hem bebeğinizi sıkabilir hem de bacaklarında ve karnında iz yapmasına, kızarıklık olmasına sebep olabilirsiniz. Önce kirli bezi toplayıp bebeğinizin altından alın ve bebeğinizin altını Prima ıslak mendil ile temizleyin. Bebeğinizin altına temiz Prima bezi yerleştirin. Her iki ucunu da eşit olacak şekilde yan taraflardan çekin. Bezin esnek bantlarını sırayla yapıştırın. İşaret parmaklarınızı bezin içine sokarak bezin sıkılığını kontrol edin. Son olarak, esnek yan bantların kıvrık kısımlarını da elinizle dışarı çıkarın.

 TBA_1047

Bebeğinizin poposu 12 saat kuru kalıyor mu?

Oğlumu bir yaşına kadar emzirdim. Bizim ufaklık geceleri de 2 saatte bir uyanıyordu. Uyanıp emdikten sonra mememde uykuya dalıyor, emzirme sonrasında altını değiştirmek istediğimde ise uyanıyordu ve sonrasında onu tekrar uyutmak zaman alıyordu. Bu nedenle alt değiştirmek korkulu rüyam oldu. Uzun süre altını değiştirmeden yatmasını da istemiyordum.  ‘Acaba gece altını kaç kere ıslatıyor, ıslatınca ne kadar ıslak kalıyor, bezi hemen kuruyor mu?’ gibi pek çok sorum vardı. Geçtiğimiz yaz Prima’nın Frankfurt’taki AR-GE merkezini ziyaret etmiş, Prima’nın reklamlarda gördüğümüz 12 saat kuruluk, sıvıyı hapsetme ve sızdırmama testlerinin nasıl yapıldığını yerinde görme şansım olmuştu. Burada yapılan testlere bizzat katıldım ve Prima’nın üzerindeki emici tabakanın ve altındaki mikro emici kapsüllerin sıvıyı nasıl hapsettiğini gördüm. Bebek bezinin üzerine tekrar tekrar sıvı dökseniz bile, Prima bebek bezi çok kısa sürede sıvıyı emiyor ve 1-2 dakikada tekrar kuru hale geliyordu. “Oğlumun geceleri altı kuru kalıyor mu?” endişem de böylelikle tarihe karışmış oldu.

Yazan: Özge Altınok Lokmanhekim

PRİMA1

Benzer Yazılar
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!