Olimpik Anne Selin Miloşyan ve Çocuklarının Hikayesi

Sporun, çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkısının büyük olduğunu hepimiz biliyoruz. Çocuklarımızın sevdikleri bir spor dalı ile ilgilenmesi sadece profesyonel birer sporcu olmaları için değil, hayatları boyunca disiplinli, paylaşım ve yardımlaşma bilinci yüksek, çözüm üretebilen ve yapıcı yaklaşımlar sergileyen sorumluluk sahibi bireyler olabilmeleri için de oldukça önem taşıyor. Ancak, P&G tarafından ülkemizde yapılan Türkiye Spor Haritası araştırma sonuçlarına göre her 100 çocuktan sadece 2’si spor yapıyor. Profesyonel spor yapan çocukların oranı ise sadece %1. Aynı araştırmanın sonuçlarına göre çocuklarımız günde 2 saatini bilgisayar başında geçiriyor ve spor yapma oranları maalesef tatillerde bile artmıyor.
_GAR2878

P&G ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), bu araştırmadan yola çıkarak, annelerin çocuklarını spora yönlendirmelerini teşvik etmek amacıyla, ülke çapında Olimpik Anneler projesini başlattı. Temel hedefi ‘’ülke çapında çocukların spora teşvik edilmesi için farkındalık ve bilinç oluşturmak’’ olan bu proje kapsamında, annelerin çocuklarını spora yönlendirmeleri amacıyla sporcu anneleri, çocuklarına spor yaptıran anneler ve fikir önderlerinden oluşan Olimpik Anneler Kurulu oluşturuldu. Bu kurulun üyeleri, projenin ülke çapına yayılması için Türkiye’nin farklı bölgelerinde yerel yönetimler ile bir araya gelerek illerde spor adına yapılabilecekleri konuşuyor.

Şehrin Çocuk Hali olarak bizler de çocukları spor yapan ve onların spor yaparak büyümelerini destekleyen annelerle röportaj yapmaya devam ediyoruz. Bu hikâyelerin ve röportajların sizlere de ilham vermesini diliyoruz. Bu hikâyelerin üçüncüsünü Olimpik Anne Selin Miloşyan ile yaptık.

 • Çocuklarınızın spor yapmasını teşvik ediyor musunuz?

Çocuklarımı  her zaman, küçüklüklerinden itibaren spora yönlendirdim. Oğlum Dayk altı yaşından beri Taksim’deki Şişli Spor Kulübü’nde basketbol oynuyor. Ayrıca beş yaşından beri de Kınalıada Su Sporları’nda yüzüyor. Bir kış dönemi boyunca da Bilgi Üniversitesi’nin düzenlediği yüzme derslerine katılmıştı. Kızım Mila şu anda üç buçuk yaşında. Üç yaşında, bu yılın Eylül ayında kendisini Dilek Bale’ye yazdırdım. Haftada üç gün modern dans dersini de kaplayan bale derslerine devam ediyor. 

 • Siz çocukluğunuzda spor yapıyor muydunuz? Aileniz sizi destekliyor muydu?

Ben de dört yaşında Dilek Bale’de bale eğitimine başladım. 13 yıl boyunca burada modern dans ve klasik bale eğitimi aldım. Üniversite yıllarım boyunca Alev Baymur Dans Okulu’na devam ettim. Ayrıca tenis oynadım. Sonraki yıllarda Yoga Şala’da pilates ve yoga derslerine  katıldım. 20 yıldır da çeşitli anaokullarında bale öğretmeni olarak çalışıyorum. Şu anda NDS anaokulunda bale öğretmenliği yapıyorum.

IMG-20160713-WA0004

 • Çocuklarınızla birlikte hangi sıklıkla spor yapıyorsunuz?

Çocuklarımla birlikte spor yapmıyoruz. Herkes ayrı ayrı yapıyor.

 • Çocuklarınız farklı spor dallarıyla ilgileniyorsa birinde uzmanlaşıp sporcu olmasını ister misiniz?

Tabii ki severek yaparlarsa ileride meslek olarak seçmelerini isterim. Kızım örneğin dansa çok meraklı. Konservatuara gitmesini kesinlikle desteklerim.

 • Çocuklarınızın düzenli spor yapması sosyal hayatına nasıl etki ediyor?

Spor sağladığı fiziksel artılar, sağlıklı beslenme yanında kesinlikle hayata bir disiplin getiriyor. Örneğin bale yapmak grup çalışması ve yeni arkadaşlıklar dışında bir ömür boyu kişinin hayatını etkileyecek bir disiplin ruhu katıyor. Kişi hayatında, işinde, kısaca her alanda disiplinli oluyor. Ayrıca sabır, zorlukları yenmek, çalışma gücü, müzik kulağı gibi yetenekler katıyor çocuğa.

Basketbol ve yüzmenin de fiziksel birçok artısını gördük. Öncelikle her sabah kalkıp yüzme dersine gitmek çocuğa belli bir disiplin katıyor. Yüzme ve basketbolu düzenli yapan oğlumun boyu örneğin yaşıtlarına göre çok yüksek ve fiziği de oldukça iyi.

IMG-20160713-WA0003

 • Çocuklarınızın spor yapması derslerini olumlu mu yoksa olumsuz mu etkiliyor?

Kesinlikle olumlu etkiliyor. Sadece okula giden çocukların eksik yetiştirildiklerine, tek yönlü büyüdüklerine inanıyorum. Okul eğitimi mutlaka bir spor dalıyla tamamlanmalı.

IMG-20160713-WA0002

 • Kardeşiyle birlikte aynı sporu yapmasını destekler misiniz?

Olabilir, aynı sporu yapabilirler. Mila beş yaşını bitirdiğinde onu da yazın Kınalıada Su Sporları’na yazdıracağım.

 • Spor kazalarından korkuyor musunuz? Çocuklarınız kendini nasıl koruyor?

Şimdiye kadar böyle bir şey yaşamadık, özellikle korumak için bir önlem almadım.

 • Ailecek spor yapıyor musunuz?

Ailecek spor yapmıyoruz herkes kendi alanında sporunu yapıyor. Eşim ayrıca sabahları koşmayı sever.

 • Spor yapan çocuğun beslenmesi daha mı farklı?

Oğluma özellikle, “Bak oğlum her gün yüzüyorsun, basket oynuyorsun, yediklerine dikkat et, güçlü olmak için iyi beslenmelisin” diye telkinde bulunuyoruz. Yemek yemeyi pek sevmiyor ama spor yaptığı ve sporda başarılı olmak istediği için yediklerine bizim de uyarılarımızla dikkat ediyor.

_GAR2825

 • Okul yıllarında spor yapmaları sizi derslerinde başarısız olacaklar diye korkutuyor mu?

Hayır asla. Tam tersine spor yapan çocuklar daha programlı, daha düzenli olmayı öğrendiklerinden, aynı anda birçok şeyi yapmayı bildiklerinden daha başarılı olurlar.

 • İki çocuğunuzun spor yapıyor olması size ne gibi zorluklar ve kolaylıklar sağlıyor?

Biz her zaman çocuklarımızın spor yapmalarını destekliyoruz. Ama tabii çocukları hafta sonları bir yerden bir yere taşımak kolay değil. Çalışan bir anne olarak hafta sonu da hayatım çocuklarımın spor derslerini organize etmek ve onları taşımakla geçiyor. Ama şikayetçi değilim, her şeyin bir bedeli var. İleride bu yorgunluğun da meyvelerini alacaklarına inanıyorum. Ayrıca belli bir düzen ve  belli bir programda akan hafta sonların olması güzel bir şey. Yoksa evde herkes aylaklık yapacak, Ipad’iyle oyun oynayacak. Spor yapmanın çağımızın en büyük hastalıklarından olan teknoloji bağımlılığının da önüne geçeceğine inanıyorum.

_GAR2730

 • Çocuklarınızın spor yaparken yaşadığı ve sizin unutamadığınız anınız var mı?

Anım yok ama onları spor yaparken izlemek çok güzel bir duygu. Hele kızımı sahnede bale yaparken izlerken çok duygulandım.

 • Sadece yaz döneminde mi spor yapıyorlar yoksa okul dönemıinde de spor yapıyorlar mı?

Yukarıda anlattığım gibi hem yazın hem de kışın spor yapıyorlar.

_GAR0531

 • Çocuklarınızın spor yapmasının bedensel ve ruhsal sağlıklarına ne gibi katkıları oluyor?

Daha mutlu, özgüvenleri yüksek, hırslı, daha sosyal, grup bilinci yüksek, amaçları olan, küçük yaşta o amaçlar doğrultusunda çalışmaları gerektiğinin bilincinde, programlı çocuklar oluyorlar. Kesinlikle büyük katkıları var. Hayatında hiç spor yapmayan bir ebeveynle sporla büyüyen bir ebeveyn arasında nasıl farklar varsa aynı şekilde çocuklar arasında da büyük farklar var.

Bu keyifli röportaj için Selin Miloşyan ve çocuklarına çok teşekkür ederiz.

Tüm anneler çocuklarının spor yapmasına destek vererek birer Olimpik Anne olabilir, #OlimpikAnneyim etiketi ile sosyal medyada çocukları ile spor yaptıkları anları paylaşabilir, aldığı her P&G ürünü ile Türkiye’deki tüm çocukların spor yapmasına destek olabilir. Olimpik Anneler projesi ile ilgili detayları www.olimpikanneler.com adresinden öğrenebilirsiniz. Eğer siz de bu röportajlarda yer almak ve kendi çocuğunuzla sizin spor hikâyenizi paylaşmak istersenizmerhaba@sehrincocukhali.com’a mail gönderebilirsiniz.

Olimpik Anne Derya Yılmaz ve Zeynep’in hikâyesini buradan okuyabilirsiniz.

 Olimpik Anne Tuba Sönmezöz ve Begüm’ün hikâyesini buradan okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE