Müzisyen Anne’den Çocuklara Müzik Tüyoları

muzisyen_anne_ahu_yıldırım (21)
Sosyal medyada Müzisyen Anne olarak tanınan Ahu Kahraman Yıldırım Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü mezunu ve 5 yaşında bir kızı var. Kurucusu olduğu Etiler Müzik Okulu’nda gerçekleştirdiği etkinlikleri,  çocukların müziğe kaç yaşında başlamaları gerektiğini, 1-3 yaş arasındaki bebeklerdeki ritim derslerinin onlara gelecek için neler kazandırabileceğini, hangi enstrümanların çocuklar için önemli olduğunu konuştuk.
Aileler, çocuklarını kaç yaşından itibaren size getirebilir?
Biz bebeklerin yaş almalarını beklemiyoruz. Bebekler rahatça oturmaya başladıkları andan itibaren derslerimize katılabilirler. Baby Music Class dersine 7.veya 8. aylarından itibaren alıyoruz. Genelde aileler 10.ayında daha çok tercih etmeye başlıyor. Hastalıklardan korkuyorlar. Bazıları da bu kadar bebekken verilen müzik eğitiminin faydasına inanmıyor. Yaş aralığımız çok geniş. Şu anda en küçük öğrencimiz 8 aylık ve en büyük öğrencimiz 65 yaşında.
muzisyen_anne_ahu_yıldırım (6)
Çocuklar ilk önce hangi enstrüman ile müziğe başlamalı?
Klasik bir cevap olacak belki ama piyano en doğru enstrümandır. Çocuklar başarısız oldukları konulardan çok çabuk vazgeçebiliyorlar. Bu sebeple erken yaşta bir enstrüman eğitimi almaya başlayacaklarsa kısa sürede verim alabilecekleri enstrüman piyanodur. Çünkü piyano çalmak için kullanılan el tutuş pozisyonu insan doğasına ve fiziğine en uygun pozisyondur. Öğrettiğimiz notaları doğru basıp sesleri en rahat çalabilecekleri enstrüman piyanodur.
muzisyen_anne_ahu_yıldırım (3)
Çocuklar için enstrüman kursları dışında şan eğitiminiz var mı?
Çocuklara şan dersi vermiyoruz. Verilmesini de pek doğru bulmuyoruz. Şarkı söylemeyi çok seviyor bazı çocuklar. Hevesleri kırılmasın diye piyano derslerinin son 10 dakikası birlikte solfej çalışıp şarkı söylüyoruz. Ama buna ses eğitimi denemez. Şan eğitimi için minimum 15 yaş sınırını beklemekte fayda var. Yaş sınırının 15 olmasında yatan en önemli etken ses tellerinin oluşum sürecidir. Ergenlik dönemini tamamlayan her birey şan eğitimine tabi tutulabilmektedir. Özellikle erkek öğrenciler için sesin kalınlaşma sürecinin tamamlanmasını beklemekte fayda var. Ses tellerine istenmeyen bir zarar verilebilir.
muzisyen_anne_ahu_yıldırım (14)
1-3 yaş arası bebekler için yaptığınız ritim dersleri bebeklere ve ailelerine ne kazandırır?
Öncelikle aileler en başta sosyalleşmesi için bize getirdiklerini söylüyor. Tabii ki sosyalleşiyorlar. Ancak parkta, bahçede yaşıtları ile oyun oynadıkları her ortamda zaten sosyalleşebilir çocuklar. Benim hedefim sosyalleşmelerinden çok daha fazlası. Bu yüzden ailelere kayıt olmadan önce uyarıyoruz. Biz bir oyun grubu değiliz. Devamlılık ve derste disiplin gerekiyor. Mesela derslerimizde cep telefonu kullanmak, uzun süreli resim ve video çekimi yasaktır. Derse çocukla birlikte sadece 1 ebeveyn alıyoruz. İzleyici olarak kimseyi kabul etmiyoruz. Çocukların ve ailelerin tamamen derse ve öğretmene konsantre olmasını hedefliyoruz. Derse çocuğun yanında anne ve baba birlikte girince ders alanı çocuğun evindeki ortamdan farksız oluyor. Buraya kadar saydıklarım ailelere kazandırmaya çalıştığımız disiplin çabalarımız. Ders içi disiplin çocuklar için de geçerli. Mesela her çaldıkları ritim aletini öğretmenin elindeki kutuya geri getirip koyma kuralımız var. Birkaç ders sonra iyice uyum sağlıyorlar. Ailelerden çok olumlu geri dönüş alıyoruz. Bizim sayemizde odasını toplamaya başlayan çocuklar bile olmuş. Geç konuşan çocuklar üzerinde de çok etkili oluyoruz. Kısa sürede düzgün cümleler kurup konuşmaya başlıyorlar. Çünkü çocuklara düşüncelerini müzikle ifade etmek daha kolay geliyor.
muzisyen_anne_ahu_yıldırım (12)
Oyun oynarken bebeklere müzik bilgisini nasıl veriyorsunuz?
Orff sistemini temel alarak bebeklerin aylarına göre şimdiye kadar aldığım eğitimleri harmanlayıp bir sistem kurdum. Ritim kalıplarından masallar, minik hikâyeler yazdım. Çalışmaya başlamadan önce onları anlatıyoruz. Çocukların hayal gücünü devreye sokuyoruz. Dışarıdan kolay gibi görünüyor. Çal müziği vur davula gibi bir eğitim vermiyoruz. 45 dakika sürüyor her dersimiz. Özellikle batı enstrümanlarını ders içerisinde tanıtıyoruz. Her ay ayrı bir konumuz var. Enstrüman tanıtımı yaptığımız haftalarda tanıttığımız enstrümanı canlı çalıyoruz. Daha yakından tanımaları ve eğlenmeleri için özellikle 2-3 yaş grubuna artık materyalden müzik aleti yapmayı öğretiyoruz. Bazen de tanıtılan enstrümanın marangozdan maketlerini yaptırıp öğrencilerimize veriyoruz. Evde diledikleri gibi boyayıp süslüyorlar.
Müzik kursları dışında yaptığınız aktiviteler var mı?
Okulumuzda müzik dışında başka bir aktiviteye yer vermiyoruz. Biz bu konuda biraz sertiz. En iyi bildiğimiz iş müzik ve sadece onu vermek istiyoruz. Ticari anlamda zor bir karar. Ama marka güvenilirliği bakımından bizi uzun vadede daha ön sıralara taşıyacağından eminim. Çünkü yaptığım işe verdiğim eğitime kefilim.
muzisyen_anne_ahu_yıldırım (12)
Kids Music sınıflarında müziğin bebeklere nasıl faydaları oluyor?
Kids Music bölümümüz genelde anaokuluna başlamamış öğrencilerden oluşuyor. Bu yüzden ilk rol model, ilk öğretmen, ilk gittiği okul olarak doğru tercih olduğumuzu düşünüyoruz. Çünkü müzikle çocuğun ruhuna ulaşmak çok daha kolaydır. Müzik bebekleri sakinleştiriyor. Örneğin; neden anneler yüzyıllar boyu bebeklerini ninni söyleyerek uyutmuşlar? Belli bir aya kadar masal okuyarak uyutmayız. Hatta şiir okuyarak çocuk uyutanımız çok azdır belki yoktur bile. Müzik evrenseldir. Hangi ırkta, dilde kültürde olursak olalım bebeğe ulaşmanın en kolay yolu müziktir. Bizim tek derslik atölye çalışmamız yok. En az 1 aylık kayıt alıyoruz. Derse devam eden bebeklerde uyum, bebeklerde erken konuşma, evde veya dışarıda çalan müziklerde doğru ritmi yakalayıp çalabildiklerini görüyoruz. Aileler bize videolar gönderip teşekkür ediyorlar. Biz Türk halkı olarak zaten müziği ve oynamayı severiz. Ama bir düğünü gizli kameraya çeksek ne halayda doğru ritmi tutturarak oynarız ne sanatçıyı sahnede dinlerken doğru ritimle alkış tutarız. Bu yeteneksizlikten değil sadece zamanında doğru geliştirilmeyen müzik kulağından kaynaklıdır.
Hangi enstrümanların eğitimi vermektesiniz? Sizin en çok önemsediğiniz enstrüman hangisidir?
Okulumuz da piyano, keman, bateri, elektro gitar, bas gitar, akustik gitar, şan ve vokal dersleri vermekteyiz. Bu soruya bir piyanist olarak taraflı cevap veriyor gibi gözüksem de piyano en temel enstrümandır. Ancak bizim okulda şu anda en çok talep gören ve ders saatlerinin neredeyse tamamının dolu olduğu enstrüman bateridir.
muzisyen_anne_ahu_yıldırım (7)
Çocuklar ile gerçekleştirdiğiniz sosyal sorumluluk projelerinizden bahseder misiniz?
5 yıl öncesinde gerçekleştirdiğimiz  “Yalnız Değilsiniz” projesi aklıma geldi. Her Ocak ayında en küçüğü 5 en büyüğü 35 yaşında olan piyano ve keman bölümü öğrencilerimiz ve velilerimiz ile huzur evini ziyaret ediyoruz. Piyanonun nakliyesi kurulumu tamamen bize ait. Velilerimizden ev yapımı kek, pasta, börek, salata istiyoruz. Her veli 1 çeşit ama en az 70 kişilik yiyecek hazırlıyor. Konser sonrası bu yiyecekleri büyüklerimize ikram ediyoruz. Onlar yemeklerini yiyip sohbet ederken, ben de piyano da onlar için şarkılar çalıp söylüyorum. Ana haberlere kadar konu olmuş projemiz hala devam etmektedir. Bir de yıllar önce hapishanede anneleriyle birlikte yaşamak zorunda kalan okul öncesi çocuklar için “Onların Ne Suçu Var” projesini gerçekleştirmiştim. Onlara 2 sene gönüllü müzik eğitimi vermiştim. Sonra yönetimin değişmesi gerekli izinlerin güncellenmemesi gibi prosedürler yüzünden proje askıya alındı. Ama çok yakında tekrar başlamayı düşünüyorum.
muzisyen_anne_ahu_yıldırım (1)
Yoğun iş temposundan dolayı çocuklarını size getiremeyenler için meydana getirdiğiniz VIP Transfer uygulamanızı anlatır mısınız?
Günümüzde maalesef birçok anne baba çok yoğun çalışıyor. Çocukların aktivitelerine götürmeleri için ekstra vakit ayırmak zorlaşıyor. Bu sebeple genelde evde özel enstrüman dersi almayı tercih ediyorlar. Ancak evde özel ders almak her çocuk için verimli geçmeyebilir. Bazı çocuklar ev ortamında maalesef fazla rahat ve vurdumduymaz davranıyor. Ama dediğim gibi ailelerin de çocuklarını okula götürüp getirecek vakti bazen olmayabiliyor. Ondan dolayı ebeveynler hafta içi verdiğimiz bu hizmetten çok memnunlar. Maslak, Etiler, Ulus, Ortaköy çevresinde bulunan okullarından özel şoförlü aracımızla ailelerden aldığımız imzalı izin kağıdı ile çocukları aldırıp ders bitiminde yine aynı civarda oturuyorlar ise evlerine bırakıyoruz. Veya tam tersi oluyor. Çocukları okuldan servis bize getiriyor biz eve bırakıyoruz. Ya da biz okullarından alıp müzik okuluna getiriyoruz aileler gelip bizden alıyor. Ancak bu hizmetimizi ders ücretine ek olarak tek ve çift taraf olmak üzere 2 ayrı şekilde ücretlendiriyoruz. Ama inanın evde özel ders aldırmakla aynı bütçeye denk geliyor. Ben de kızım jimnastiğe gitsin istiyorum ama maalesef yoğunluktan götüremiyorum. Olsa böyle bir hizmet parasını düşünmeden öder başlatırdım. Bu hizmetimiz sadece hafta içi olan özel enstrüman derslerinde geçerlidir.
Bu keyifli röportaj için Müzisyen Anne Ahu Karaduman Yıldırım’a teşekkür ederiz.
Yazan: Şahin Uzunşimşek

Benzer Yazılar

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE