Mutlu Çocuklar Mutlu Fil Kitabevi’nde Yetişecek!

Anne olduktan sonra profesyonel hayattan, çocuklarıyla daha yakından ilgilenebilecekleri ve aynı zamanda onlara yararlı olabilecekleri bir hayata geçmeyi düşünen ve bunu da güzel bir mekân oluşturarak gerçekleştiren iki anne ile keyifli bir söyleşi yaptık. Mutlu Fil Kitabevi’nin kurucuları Editör Nihal Ünver ve Genel Cerrahi Uzmanı Sinem Kanar Dinar ile yaptığımız söyleşide Mutlu Fil Kitabevi’nin içeriğinde neler olduğunu, çocuklar ve hatta yetişkinler için hangi atölyeleri düzenlediklerini öğrendik. Mutlu Fil Kitabevi’nin ilk kez bizimle paylaştığı bir sürprizi de var. Sömestir tatilinde çocukların kendi yazdıkları kitaplara sahip olabilecekleri bir atölye gerçekleştirilecek.
mutlu-fil-kitabevi (2)

  • Mutlu Fil Kitabevi’ni kurma fikriniz nasıl meydana geldi?

Nihal: Aslında fikir aniden meydana gelmedi çünkü ben editörüm ve uzun süre yayın sektöründe çalıştım. Çocuğum olduktan sonra yayın sektörü dışında bir şeyler yapmak istediğimi fark ettim ve neler yapabilirim diye düşündüm. Çocuklarım ile ilgilenirken çocuk kitapları ile daha fazla içli dışlı olmaya başlamıştım. Hem yayın hayatından kopmak istemeyince hem de çocuklar ile ilgili bir şey yapmak isteyince çocuk kitabevi açma fikri oluştu. Bunu kiminle birlikte yapabileceğimi düşünürken Sinem ile bir araya geldik.
Sinem: Çocuğum olana kadar genel cerrahi uzmanı olarak görev yaptım. Mesleğime biraz ara vermek istediğim dönemde çocuk kitapları yazmaya başladım ve bunları yayımlama aşamasında editör olarak görev yapan Nihal ile tanıştım. Ben de yazdığım kitaplarımı ilk kendi kitabevimde raflara koysam oralarda yayımlasam diye hayal ediyordum. Editör yazar ilişkisi ile başlayan birlikteliğimiz hayal ortaklığına dönüştü.  Nihal böyle bir hayalinin olduğunu söyleyince, bu hayal benim asıl diyerek birlikte çalışmaya başladık. Kendi yayınevimizden kendi kitaplarımızı yayımlayarak kendi kitabevimizde ilk kez okurlar ile buluşturmak hayali ile yola çıktık.
mutlu-fil-kitabevi (1)

  • Burası bir kitabevinden fazlası. Çocuklar için nasıl bir mekân kurguladınız, bahseder misiniz?

Nihal: Evet burası çocuklar için kitaplar yayımlayan ve onları satan bir kitabevi. Fakat biz kendimizden yola çıkarak burayı çocuklar için yararlı bir atölyeye çevirdik. Çünkü bizim de çocuklarımız var ve biz çocuklar ile dışarıda kaliteli zaman geçiremiyoruz. Biz arkadaşlarımız ile buluştuğumuzda çocuklarımız kafe ortamında sıkılıyor ve onlara istemeden de olsa tablet vermek zorunda kalıyoruz. Biz Mutlu Fil Kitabevi’ni hem ebeveynlerin hem de çocukların keyifli vakit geçirebileceği bir yer haline getirdik. Çocuklar buradaki oyun alanında oynarken veya atölyelere katılırken ebeveynleri arkadaşları ile burada buluşup keyifli zaman geçirebilirler. Onun dışında özel gün organizasyonlarını daha unutulmaz kılabiliyoruz. Yeni partilerimizden birisi de cinsiyet partisi. Bebeğin cinsiyeti belli olduğunda doktor ilk olarak bize bilgi veriyor ve biz burada cinsiyet partisi yapıyoruz.

  • Mutlu Fil Kitabevi’nin içeriği çocuklar için ne kadar yararlı?

Nihal: Biz anne olduğumuz için en özen gösterdiğimiz konulardan bir tanesi de içeriğin yararlı ve sağlıklı olmasıdır. Burada sunduğumuz yiyeceklerden tutun kitapların içindeki yazılara kadar hepsini özenle seçtik. Çocukların sağlıklı beslenmeleri için doğal yiyecekler sunuyoruz. Onlar evde ne yiyorsa burada da onu yiyorlar. Sağlıksız besinlerden kaçınıyoruz. Kitaplarımızın içinde çocuklar sadece görselleri beğensin kaygısı taşımıyoruz. İçeriği özellikle kontrol ediyoruz ve ayrımcılık, cinsiyetçilik, şiddet gibi temalardan kaçınıyoruz.
mutlu-fil-kitabevi (3)

  • Çocuklar için düşündüğünüz atölyeler nelerdir?

Nihal: Şu an yavaş yavaş atölyelerimiz şekillenmeye başladı. Yapmaya başladığımız atölyeler, zumba atölyesi, yoga atölyesi, bebek ile spor atölyesi. Bebek ile spor atölyesi, annenin bebek ile eve kapanmasını önlemek amacı ile kuruldu. Anne doğum yaptıktan sonra doğum izni dolayısıyla sürekli evde hareketsiz kalıyor. Buraya bebeğiyle gelen ebeveynler hem bebekleri ile daha doğru iletişim kurmayı öğreniyorlar hem bebeklerine masaj yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiğini görüyorlar. Aynı zamanda kendileri de sürekli evin içerisinde durmaktan kurtuluyorlar.
Sinem:  Bebeklere yapılan masajın onların sağlığı için önemli olduğunu vurguluyoruz. Bebek gaz sancısı çektiğinde onlara neler yapılması gerektiğini gösteriyoruz. Onun yanı sıra sanat atölyelerimiz, yaratıcı yazarlık çizerlik, kukla yapımı, dinozor fosili, yaratıcı resim gibi çocukların içindeki yetenekleri ön plana çıkartacak atölyelerimiz de mevcut.

  • Çocuklarını atölyelere getiren ebeveynler için yaptığınız çalışmalarınız var mı?

Sinem: Çocuk atölyelerimizin yanı sıra yetişkin atölyeleri de düzenliyoruz. En son gerçekleştirdiğimiz atölyeden bahsedersek, çocuklar farklı atölyelerde yeni şeyler öğrenirken, yetişkinler de ‘Çocuklarınızla Cinselliği Nasıl Konuşacaksınız’ adlı atölyede cinsellik konusunda bilgi sahibi oldular. Bu tür atölyeleri uzmanlığımız doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Genel cerrahi uzmanlığı yaptığım yıllarda kadınların en büyük problemi memeydi. Meme sağlığı nasıl olmalıdır, emzirirken nelere dikkat etmeliyim gibi sorular ile karşılaşıyordum. Bu doğrultuda sağlık konusunu atölyelerimize entegre edebiliyoruz. Nihal’in kitap ile ilgili uzmanlığından dolayı anne babalara kitap önerileri, çocuklara hangi kitapları okutmaları gerektiği gibi konularda atölyeler düzenliyoruz.
mutlu-fil-kitabevi (5)

  • After School Nedir?  Çocuklara ne kazandırıyor?

Çocuklar okuldan çıktıktan sonra etüt yapıyorlar. Çocukların bu etüt saatini burada geçirmelerini düşündük. Çocukların daha eğlenceli bir şekilde yeni şeyler öğrenmelerini sağlayan alternatif okul gibi yaptık. Eğlenceli bilim, yoga, yaratıcı müzik, sanat çalışmaları gibi aktiviteler ile çocukların ilgisini çekerek öğrenmelerini sağlıyoruz.
mutlu-fil-kitabevi (4)

  • Sömestir programlarınız var mı?

Sömestir tatilinde çocukları heyecanlandıracak bir çalışmamız olacak. ‘Yaratıcı Yazarlık ve Çizerlik Atölyesi’ kapsamında çocukların yazdıklarını ve çizdiklerini kitaplaştırmayı düşünüyoruz.
Nihal Ünver ve Sinem Kanar Dinar’a bu keyifli söyleşi için teşekkür ederiz.
mutlu-fil-kitabevi (6)
Yazan: Şahin Uzunşimşek

Benzer Yazılar

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE