Yıldız Sarayı

Etrafı yemyeşil bitki örtüsüyle çevrili Yıldız Sarayı, görkemli Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde yaşanan önemli olaylara şahitlik etmiş, son derece değerli bir miras konumunda. Kendisinden önce inşa edilen türdeşlerinden oldukça farklı bir yapıya sahip saray, hem doğası hem de barındırdığı tarih mirası ile konuklarının beğenisini kazanıyor.

Saray, Kanuni döneminden itibaren av sahası olarak kullanılan koruluğun içerisine, annesi Mihrişah Sultan’ın kullanması için 18. yüzyılın sonunda III. Selim inşa ettiriyor. Tamamlanmasının ardından çevresine inşa edilen köşkler, servis binaları ve parklar sayesinde Yıldız, Osmanlı’daki tek yapılı klasik saray anlayışından oldukça farklı bir stile sahip oluyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılan 4 saraydan birisi konumundaki Yıldız’a ilk yerleşen padişah, II. Abdülhamit olmuş. Dolmabahçe’ye göre daha korunaklı olduğu için burayı seçen hükümdarın yaptırmış olduğu değişiklikler, sarayın bugünkü görünümünü kazanmasına yardımcı oluyor.

Yıldız Tepesi’nin boğaza bakan yamacı boyunca uzanan saray, 1882 yılında Mithat ve Mahmud Celalettin paşaların idamıyla sonuçlanan duruşmalara ev sahipliği yapıyor. Siyasi çağrışımlarda bulunmak istenebileceği düşüncesiyle padişah tarafından bir süre için adının kullanımı yasaklanan tarihi yapı, Abdülhamit’in tahttan indirildiği 31 Mart Ayaklanmasısırasında yağmalanmış ve kısmen yakılıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “3. Ordu Müfettişi” unvanıyla Samsun’a hareketinden önceSultan Vahdettin ile yaptığı görüşmeye sahne olan saray, cumhuriyet döneminde uzunca bir süre Silahlı Kuvvetler’in hizmetindeymiş. Günümüze ulaşabilen tek saray tiyatrosunu bünyesinde barındıran yapı, 1994 yılında müze haline getirilerek halka açılıyor.

Mekan Bilgileri
  • Yer
    Beşiktaş, İstanbul
  • Telefon
  • Adres
    Yıldız Mh., Yıldız Cd. No:62, 34349 Beşiktaş/İstanbul

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
Etkinlik
CLOSE
CLOSE