İBB Atatürk Kitaplığı

Büyükşehir Belediyesi Kütüphane Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı olarak halka ve özel araştırmacılara hizmet veren Atatürk Kitaplığı, Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden.

İstanbul’da ilk belediye kütüphanesi 1924 yılında Şehremaneti Dairesi’nde oluşturuluyor. Daha sonra Vali ve Belediye Başkanı Muhittin Üstündağ başkanlığında Fuat Köprülü, Halil Edhem, Süheyl Ünver ve Osman Nuri Ergin’den kurulu bir komisyonun çalışmasıyla 1929 yılında Şişli Atatürk Evi’nde toplanmaya başlanan ve 1931’de Beyazıt Medresesi’ne taşınan koleksiyon 10 Temmuz 1939’da Belediye Müzesi ve Kütüphanesi olarak açılıyor. Kütüphane satın alma ve bağışlar sonucunda büyüyünce 1945’te müze buradan ayrılıyor. 1960’lı yıllara gelindiğinde kütüphane koleksiyonu da medreseye sığmaz hale geliyor.

Cumhuriyetin 50.yılında Koç Holding A.Ş. tarafından 1973 Yılında yaptırılan bina Taksim Mete Caddesi’nde Atatürk Kitaplığı adıyla 03 Mart 1981 tarihinde halen faaliyetini sürdürdüğü binasına taşınarak ferah bir mekana kavuşmuşturuluyor. Kuruculardan Osman ERGİN, Muallim CEVDET, Haşim İŞCAN ve Muhsin ERTUĞRUL başta olmak üzere yüze yakın kişinin şahsi kitap koleksiyonlarını bağışlamalarıyla 140 binlere varan kitap sayısı yeni satın almalar ve bağışlarla bugün 500 bine yaklaşıyor.

Atatürk Kütüphanesi İlköğretimden üniversite öğrencisine, akademisyenlerden uluslararası araştırmacılara kadar çok geniş kitlelere hizmet veren, ülkemizin en fonksiyonel kütüphaneleri arasında.

Kütüphane’de 50.000’e yakın çeşitli yazma, albüm, atlas-harita, takvim, salname, kartpostal, ayrıca gazete, Atatürk , İstanbul, başvuru gibi özel koleksiyonları bulunuyor. Bu koleksiyonlar dijitalize edilerek dijital ortama aktarılıyor ve yırtılıp yıpranmaları nedeniyle bilgi ve belgelerin kaybolması böylece önleniyor. Yaklaşık 1.000.000 sayfa dijital ortama aktarılmış olup, çalışmalar sürdürülüyor.

500 bin kitap kapasiteli deposu, cilt ve onarım atölyesi, arşivi, konferans ve sergi salonları, fotokopi ve mikrofilm servisleriyle sürekli bir gelişme içerisinde olan kitaplık çeşitli kültür etkinlikleriyle de ilgi çekiyor.

Kütüphanede ödünç kitap verme, yerli ve yabancı araştırmacılara Eski ve yeni eserlerin dijital ortamda (CD) sunulması ve fotokopi hizmetleri veriliyor.

Mekan Bilgileri
  • Yer
    Beyoğlu, İstanbul
  • Telefon
  • Adres
    Miralay Şefik Bey Sok. No: 6 Taksim, Beyoğlu/İstanbul

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
Etkinlik
CLOSE
CLOSE