Başkent sınırları içinde küçük bir göl olan Eymir Gölü, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) toprakları içinde yer almaktadır. Gölde ODTÜ Spor Kulübü Kürek Takımı da antrenmanları yapmaktadır. Kendine özgü faunası ve florasıyla muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan Eymir Gölü, kış mevsiminde donar ve ziyaretçilerine farklı bir manzara sunar.

Eymir Gölü’nün ortalama derinliği 3.80 metre olup, gölün uzunluğu ortalama 4, genişliği de 0.25 km’dir. Göl çevresinde en çok rastlanan kuş türleri ise; sakarmeke, yeşilbaşlı ördek, elmabai patka ve bahri türleridir.

Eymir Gölü, pek popüler olmasa da kürek ve su sporlarına, balık avlamaya ve piknik gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Yukarıda da değindiğimiz gibi ODTÜ Spor Kulübü Kürek Takımı’nın antrenmanlarına ev sahipliği yapan gölde aynı zamanda dışarıdan gelen kişiler için de kürek kursları düzenleniyor.

1930’lu yıllarda yazılan seyahat notlarında yer alan bilgilerde; göl çevresinin tamamen kıraç arazi topluluğundan oluştuğunu ve yeşillik namına herhangi bir yaşam belirtisinin olmadığı belirtilmiştir. 1960’lı yıllarda ODTÜ Rektörü Kemal Kurdaş’ın özel gayretleriyle bu kıraç arazi ve gölün çevresi ağaçlandırılmış ve bozkırın merkezi bir anda yemyeşil bir alan haline gelmiştir.

Mekan Bilgileri
  • Yer
    Çankaya, Ankara
  • Adres
    Oran Mahallesi, 06450 Çankaya/Ankara

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
Etkinlik
CLOSE
CLOSE