1800’lerin son çeyreğine kadar, Beyoğlu Kamer Hatun Mahallesi, Margarit Sokağı’nda bulunan 200 zira büyüklüğündeki 4 numaralı arsa, El Hac Ebubekir Ağa Vakfı’nın mülkiyetinde idi. 1879 yılında Çuhacı Panço oğlu Yani’nin başvurusu üzerine, “sözüne güvenilir bilirkişi Mustafa Hayri Efendi” başkanlığında bir heyetçe incelenen parsel, Nezaret-i Evkaf-ı Hümayun tarafından 22 Eylül, 1879’da düzenlenen tapu belgesiyle, bina inşa edilmek üzere 40,000 kuruşa satıldı.

Mimarı bilinmeyen binanın sakinleriyle ilgili kayıtlar 1889 yılından başlıyor. Margarit Sokak’ta, yarım yüzyıldan uzun bir süre hali vakti yerinde, aydın, üst orta sınıf Rum ve Ermeni azınlıklara mensup tüccarlar, memurlar, doktorlar, tiyatro oyuncuları, mimarlar, piyanistler yaşamış. 1889’da tütüncü Constantin Triandafilidis’in, 1892’de hekim Djivanian’nın oturduğu yapı, 1900’de Therese Diassiti’ye satılmış; 1912 ‘ye kadar tekrar Constantin Triandafilidis’e kiraya verilmiş. 1902’de Therese Iassigi adına tescil edilen binada Triandafilidis ile birlikte muhasebeci Al. De Lenz ve 1911’den 1915’e kadar da dul hanım Marie Gripioti oturmuş. Binanın son sahibi ise 1947’den 1970’lere kadar ailesiyle birlikte bu evde yaşamış olan Bayan Keti İpekçi’dir.

Kıbrıs anlaşmazlığını izleyen yıllarda, mahallenin Rum asıllı sakinleri evlerini kapatarak Yunanistan’a göç ettiler. Terkedilmiş evlerde, önce kırdan kente göçenler, daha sonra da kaçaklar, evsizler barındı. Söz konusu yapı da, İpekçi ailesinin buradan taşınmasının ardından, önce oda oda kırsal kökenli ailelere kiraya verildi; daha sonra kaçak göçmenler tarafından kullanıldı.

Mekan Bilgileri
  • Yer
    Beyoğlu, İstanbul
  • Adres
    İstanbul - Avrupa

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
Etkinlik
CLOSE
CLOSE