Kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oyun oynar!

 

Oyun oynamak çocuklar için doğal ve vazgeçilmezdir. Tıpkı, kuşların uçması, balıkların yüzmesi gibi… Çocuk oyun yoluyla kendini geliştirir, oyun çocuk gelişiminin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Gelecek nesillerimizi temsil eden çocuklarımızın sağlıklı, fiziksel, zihinsel, sosyal, psikolojik ve ahlaki gelişimleri için her türlü imkanı sağlamalıyız. Son birkaç yüzyıldır oyunun çocukların hayatının en merkezi noktası olduğu kabul edilmiştir. Dünyada ilk kez çocukların doğal süreci olan oyun oynama hakkı, çocuğa özgü birçok hakla beraber 20 Kasım 1989 yılında kabul edilen Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesiyle güvence altına alınmıştır. Çocuk Hakları Sözleşmesi çocukların çocuk olmalarından doğan haklarının tanınması sağlar.

oyun-terapisti-psikolog-emel-gulerOkan Üniversitesi Hastanesi Oyun Terapisti Psikolog Emel Güler; oyunların çocuk gelişimindeki yeri hakkında “Özellikle küçük çocuklarda sözcük kullanımı henüz yeterli olmadığı için, çocuğun seçtiği oyuncak aslında ifade şeklidir. Çocuğun ruhunu özgürce yansıtması da oyun sırasında olmaktadır. Çocuk yaşadıklarını oyun sırasında ve oyuncak seçimiyle aktarabilir. Oyunun kendi doğasına rağmen bilinçli yada bilinçsiz mutlaka bir amacı vardır. Çocukların oyun ile büyümesi gerektiğini anne-babalara her fırsatta hatırlatmaktayız ve bunun için tam destek vermeye her zaman hazırız.’’ diyor.

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE