Kemal’in Londra Kahvaltısı

kemal_in_londra_gunlugu_kahvalti_tabagi

Bizim evde her gün bayram ama söz konusu 23 Nisan olunca gün güzel başlasın eğlenceli bir şeyler yapmak istedim. Bu tabağın ilham perisi ise Özge Lokmanhekim’in oğlu Kemal. Kemal’in Londra Günlüğü kitabını Ayaz’a okumak için almıştım. Kitabı okurken Kemal’in gözünden ve onun anlatımıyla Londra’yı geziyorsunuz. Bizim henüz aile ziyaretleri dışında bir seyahatimiz olmadı ama kitabı okuduktan sonra seyahate çıksak Ayaz acaba nasıl hissederdi neler dikkatini çekerdi diye düşündüm. Umarım en kısa zamanda biz de böyle bir seyahate gidebiliriz ve ben de oğlumun keşiflerini keyifle seyrederim.

kemal_in_londra_gunlugu_kahvalti_tabagi2
Kemal ilham perim oldu demiştim evet kitapta İngilizlerin kahvaltı alışkanlıklarını görüp ” Bu bir şaka olmalı! ” diyen Kemal’e gerçek bir kahvaltı tabağı hazırlamak  istedim.
Siz de çocuğunuza hayal gücünüzü kullanarak eğlenceli tabaklar hazırlayabilirsiniz. Hatta beraber hazırlaması en keyiflisi.

kemal_in_londra_gunlugu_kahvalti_tabagi3

Kemal’in tabağında Londra gezisinde onun ilgisini çeken meşhur saat kulesi, Londra’nın simgesi haline gelen çift katlı otobüs,  Buckingham Sarayındaki komik şapkalı asker ve Londra’nın hiç bitmeyen yağmuru var.

kemal_in_londra_gunlugu_kahvalti_tabagi4

Tabağı yapmaya bulutlardan başladım. Tost ekmeğini mutfakta kullandığım makasımla bulut formunda kestim ve üzerine labne peyniri sürdüm. Sonraki aşama zemin. Sarı zemin için 1 yumurta ile omlet yaptım. Askerin kafasını da makasla kestim. Şapka kısmına zeytin ezmesi sürdüm ve suratını kaşar peyniri ile yaptım. Gözleri ve ağzı içinde zeytin ezmesi kullandım. Gövdesi yarım domates düğmelerde kaşar peyniri. Meşhur saat kulesini ise makasla şekil verdiğim tost ekmeklerine tahin pekmez karışımı sürerek yaptım. Fındık yada fıstık ezmesi de kullanılabilir isterseniz. Kenarlarındaki koyu renkli çizgiler ise Refika Birgul’ün enfes kahvaltılık sürmesi bal kakao ve tahin karışımı. Düzgün şekiller elde edebilmek için ince sıkma ucu taktığım krema torbasından faydalandım. Saat ise yine kaşar peyniri. Çift katlı otobüs için ise kırmızı etli biber kullandım, pencereler havuç, tekerlekleri ise salatalık. Son olarak yağmur taneleri için kırık fındık parçaları kullandım.Bu tabak umarım sizin kuzunuza hazırlayacağınız tabak için ilham kaynağı olur.

Benzer Yazılar

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE