Kardeş Kıskançlığı

kardeş kıskançlığı_sehrincocukhali

Aileye yeni bir bebek geleceği zaman beraberinde zorluklar da geliyor. Bunlardan biri de “kardeş kıskançlığı”. Ancak uzmanlar “kardeş kıskançlığını” anne-babaların yanlış davranışlarının da tetiklediğini belirtiyor. Kardeş kıskançlığı, çocuğun iç huzurunu bozarak, yemek yememe, saldırgan olma, uyku problemleri ya da içe kapanma gibi davranış bozukluklarına sebep olabiliyor. Bu konuda en büyük sorumluluk da anne ve babaya düşüyor.

  • Uzmanlar kardeş kıskançlığını önlemede en büyük adımın hamilelik süresince atılması gerektiğini belirtiyor. Hamilelik sürecinde çocuğunuzu bir kardeşi olacağına hazırlamak ve durumu uygun bir dille anlatmak önemli. Kardeşi ile neler paylaşabileceğini, birlikte oyunlar oynayıp eğleneceklerini anlatarak bu fikre alıştırmaya çalışmak gerekiyor. Bebeğin tıpkı kendi bebekliğindeki gibi bakıma ihtiyacı olduğunu anlatıp, çocuğunuza kendi  bebeklik resimlerini de göstererek beslenmeye ve bakıma ihtiyaç duyacağını anlatabilir, hatta bu konularda kendisinden yardım rica edebilirsiniz.
  • Bebekle beraber onu da sevmeye devam edeceğinizi sık sık vurgulamak, çocuğunuzda bu endişeyi yok etmek açısından önemli.
  • Uzmanlar ayrıca çocuğu kardeşiyle kıyaslamamak gerektiğinin altını çiziyor. “Sen büyüksün, ağabeysin, ablasın” gibi söylemlerden kaçınarak, taraf tutmadan ve kıyaslamadan çözüm sunmak gerekiyor. Böyle durumlarda çocukları kendi çözümlerini bulmaları için teşvik edebilirsiniz.
  • Kavga ve çekişme durumlarında ayırıp sakinleşmelerini beklemek ve fizyolojik ceza vermemek gerekiyor. Bunun yerine parka gitmeme, oyuncağı ile bir süre oynamama gibi cezalarla hatalarını anlamalarını sağlayabilirsiniz.
  • Paylaşılamayan oyuncaklar için adil bir plan hazırlayabilir, plana uyulmadığında ikisinin de kullanımından kaldırarak, plana uymalarını sağlayabilirsiniz.
  • Olumlu davranışları ödüllendirmek de olumsuzları cezalandırmak kadar önemli.
  • Kardeşin bakımında çocuğunuzdan yardım isteyebilir, birlikte mama hazırlayabilir, bebeği birlikte besleyebilirsiniz.
  • Kardeş gelmeden önceki davranışları, ilgiyi devam ettirmek gerekiyor. Oyun çocuğuysa birlikte oyun oynayarak, eski ritüelleri devam ettirerek, birlikte vakit geçirmek önemli.
  • Gereksiz yere “Kardeşini kıskanmamalısın” gibi sözler, çocuğunuzda uyarım yapabilir. Bunun yerine aile bireyleriyle iş birliği yaparak çocuğa önemli olduğunu ve sevildiğini hissettirmek gerekiyor.

Yazan: Ekin Kızılkaya 

Benzer Yazılar

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE