Geri Dönüşümü Birlikte Öğrenelim

Çocuklarımıza doğayı ve çevreyi korumayı öğretmek biz anne babaların görevlerinden biri. Onlara enerji tasarrufunu ve geri dönüşümü öğrenmelerinde kolaylık sağlayacak, hem öğretici hem de eğlenceli bu kitapları kütüphanenize eklemenizi öneriyoruz!
cocuk_kitabi_geridönüşüm_1
DOĞAYI KORU- ENERJİ TASARRUFU (Dört Göz Yayınları): Caner ve Asya, bir sabah Güngör Amca’larının sesiyle uyanırlar. Hemen hazırlanmalarını, Enerji Oyun Evi’ne gideceklerini söyleyen amcalarının sözünü dinleyen iki kafadar, hızlıca giyinip yola koyulurlar. Normal bir ev gibi görünen, ama büyük bir video oyunu gibi çalışan bu evde; çocukların odalardaki saklanan altınları bulmaları, ama aynı zamanda mümkün oldukça az enerji harcamaları gerekmektedir. Oyun evinde altınları ararken çok eğlenen çocuklar, oyun sonunda yaptıkları skorları öğrenmek için can atarlar. Ama bekledikleri puanları alamadıklarını görünce, hayal kırıklığına uğrayan çocuklara Güngör Amcaları; oyun esnasında en önemli görevin enerjiyi korumak gerektiğini, ama onların bunu unuttuğunu söyler. Çocuklar oyun alanına baktıklarında, gerçekten bütün elektronik aletlerini açık bıraktıklarını fark ederler. Enerji konusunda evde de çok umursamaz davranan kardeşlere Güngör Amcaları, çevreye zarar verdikleri kadar para da harcamış olduklarını açıklar ve nasıl enerjilerini koruyabileceklerini anlatmaya başlar. Evdeki kombiden, sobaya kadar ısıtma aletlerinde nasıl tasarruf edebileceklerini, odadan çıkarken elektronik aletlerin kapatılması gerektiğini, mutfakta az enerji harcamak için neler yapılması gerektiğini bir bir anlatan amcalarını dinleyen çocuklar, enerji oyununu tekrar oynamak isterler.
Bakalım Caner ve Asya, öğrendikleri ipuçları sayesinde en az enerjiyi kullanarak oyunu tamamlamayı başarabilecekler mi? Çevre duyarlılığı hakkında farkındalık yaratmak için hazırlanmış kitap, rengarenk çizimleriyle enerji tasarrufunu, çocuklara eğlenceli bir yolla öğretiyor.
BİR PLASTİK ŞİŞENİN YOLCULUĞU (Tübitak Popüler Bilim Kitapları): Plastik şişe deyip geçmemek lazım. Bizim elimize ulaşana kadar, çok da kolay bir yolculuğu olmayan plastik şişelerin; nasıl üretildiği, yolculuklarının nasıl son bulduğu, düşmeler, çarpmalar, ezilmelerle ve şişirilmelerle dolu yolculuğu takip etmeye hazır mısınız?
Minik topaklar halinde olan plastik parçacıkları; ısıtılıp, şişirilmek ve ardından dondurulmak üzere işleme alınırlar. Yolculukları, minik topakların makine içine dökülmesiyle başlar. Sonrasında kalıplanma, şişirilme, kapaklama ve etiketleme ile devam eder. Söylemesi kolay olan bu yolculukları, pek uzun sürer. Bu yolculuğun ardından, markette buzdolabında yerini alan minik şişeler, satılmak için sabırsızlanırlar. İçlerinden birinin bu bekleyişi, okul servisini kaçırmak istemeyen minik bir çocuğun, marketten aceleyle su şişesini almasıyla devam eder. Asıl şimdi, minik şişeyi maceralar beklemektedir. Her sayfasında hem eğlenceli hem de öğretici bilgileriyle, plastik şişelerinin yolculuklarının detaylarını çocuklar ile birlikte sizler de öğreneceksiniz.
ATIK MI? HİÇ DERT DEĞİL! (Tübitak Popüler Bilim Kitapları): Albert ve Henry, ormanda yaşayan iki kafadardır. Yeni bir icat üzerinde uğraşan Albert, arkadaşı Henry’den yardım ister. İkili gün boyunca ölçerler, çekiçle vururlar, kaynak yaparlar. Albert, sürekli yeni makinesinin yapabileceği harika şeyleri anlatıp duruyordur. Süper bir icattır bu makine; plastik şişelerinin, deniz toplarının, pillerin hayatları, artık çok daha kolay olacaktır. Albert, birden makineden bir sızıntı olduğunu fark eder. Acaba nedir bu sızıntı? Ama hiç dert değildir, hemen bir çözüm bulabileceğini düşünür. Küçük mucit, atığı aldığı gibi toprağa gömer, hatta üstüne bir de çiçek eker. Ama o da ne? Çiçek, birden solmuştur. Albert’ın başka bir çözüm bulması gerekmektedir. Sırf bu mor renkli, yapışkan atıktan kurtulmak için birçok yeni icatlar yapar. Ama nafile! Sonunda Albert, düşündüğü kadar kolaylıkla bu problemden kurtulamayacağını anlar.
Atıktan kurtulmak için sarf ettiği onca çabadan sonra minik mucit Albert, atıkların yapısı hakkında esaslı bir ders alır. Keyifle okumayı sağlayacak hikayedeki resimler de kitabı daha heyecanlı ve eğlenceli kılıyor.
HARİKA BİLİM SERİSİ- KEŞFEDİN GERİ DÖNÜŞÜM (Türkiye İş Banskası Kültür Yayınları): Çöpler, çöp kutusuna! Peki, çöp kutusundan sonra nereye?
İşte Harika Bilim Serisi’nin Keşfedin Geri Dönüşüm kitabında, atıldıktan sonra çöplere neler olduğunu öğreniyoruz.  Severek ya da ihtiyacımız olduğundan dolayı aldığımız birçok şeyi, sahiplenmek istemediğimiz zaman çöp kutusuna atarız. Bizlerin atarak hayatımızdan çıkardığımız çöplerin maceraları, asıl o zaman başlamaktadır. Her çöpün çöp kutusuna atılmaması gerektiğinin vurgulandığı kitapta, hangi tür çöpten nasıl geri dönüşüm sağlayabileceğinin bilgisi verilmektedir. Örneğin; kağıtların, metallerin, plastiklerin, yemek ve yaprakların ayrı özel çöp kutularına atılıp, türüne göre işlem görmesi gerekmektedir. Çünkü her biri farklı içeriklerde olduklarından dolayı geri dönüşüm için farklı yerlerde ve farklı işlemlerden geçeceklerdir. Evlerden, sokaklardan her türlü çöp çıkar ve tabii ki bunların türleri ayrı olduğundan dolayı, toplayan araçlar da farklıdır. Kitapta, ayrı ayrı bu araçların özelliklerden, çöplere uygulanan işlemlere kadar bütün sürece yer verilmiştir. Hikayenin devamında çöplerin nasıl ve nerede ayrıştırıldığını, türlerine göre hangi işlemlerden geçirildiğini; resimler ve yanlarındaki küçük bilgilerle, inceleyerek öğrenebiliyoruz. Belki de önemsemeden fırlatıp attığımız çöpler hakkında gerçekleri ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini gösteren kitapta, ayrıca altmış adet küçük pencere bulunmaktadır. Her pencerenin altında, üzerindeki araç ya da çöp çeşidine ait detaylı bilgiler verilmektedir.
Dünyamızın daha uzun süre yaşanabilir halde kalabilmesi için her birimize düşen görevleri; sıkmadan, çocukların anlayabileceği bir dille, eğlenceli resimlerle destekleyerek anlatan kitaptan yetişkinler olarak bizlerin de öğreneceği çok şey vardır.

Benzer Yazılar

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE