Ev Yapımı Masal Taşları

Doğdukları günden başlayarak çocuklara kitap okumanın, kanıtlanmış birçok yararı var. En önemlilerinden biri de hayal güçlerinin gelişmesi. Böylesi çocuklar 4-5 yaşına geldiklerinde sıradan kurgulardan çok daha farklı bakış açısı ile hayatı ve olayları yorumlamaya ve değerlendirmeye başlarlar. Tıpkı kitap okumak gibi doğada vakit geçirmek de çocukların kendilerini geliştirmesine, keşfederek öğrenmesine ve hayal dünyalarının çeşitlenmesine yardımcı olur.

Masal Taşları, kitaplar ve doğayı bir araya getirerek yeni hikayeler, masallar üretmenin en eğlenceli yoludur. Bu taşlara ilişkin çok farklı uygulamalar bulunmakta, hatta satın almanızda mümkün. Ancak niyetimiz çocuklarımızla aktif vakit geçirmek ise en iyisi bunu kendimiz yapmaktır.

Masal Taşları, üzerinde hayvan, insan, nesneler vb. Karakterlerin olduğu taşlardır. En ideali yuvarlak, pürüzsüz ve açık renk olanlarıysa da aklınızdaki karakteri uygulayabileceğiniz her taş işinizi görecektir.

Masal Taşlarının ilk oyunu da böylece başlamış oluyor esasen. Çocuklarınızla ister deniz kenarı ister bir parka gidip bu tanımlara en yakın taşı aramak birlikte uzun ve heyecanlı vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Her birinizin birer Taş Avcısı olacağı bu serüvende, eğer “5 adet büyük, 2 adet küçük taş” gibi tanımlı bir iki görev de koyarsanız çocuğunuz işini daha ciddiyetle yapacaktır.

Yeterli taşı topladıktan sonra sıra hayalinizdeki masal kurgusunu bu taşlara bölüştürmekte. Önce taşları temizleyip gerekli malzemeleri masaya koyarak işe başlayabilirsiniz. Farklı figürlerden oluşan çıkartmaları taşların üzerine yapıştırarak da kolayca yapabileceğiniz gibi sulu boya yardımı ile yapım süresi ve emeğini uzatabilirsiniz de.

Biz sulu boyalarımızı kullanarak temel bir kaç figür çizdik. Ancak siz oyun kurgunuza paralel olarak çeşitlendirebilir, sayıyı arttırabilirsiniz.

Normalde sadece taşları yan yana koyarak masallarınızı üretebilirsiniz. Ancak biz bir de harita yaparak aklımızdaki masallara altlık hazırladık. Böyle bir harita taşların masal anlatımı haricinde de keyifle oynanmasını sağlıyor.

Son olarak taşların kullanım alanlarından bahsedeyim. Masal Taşı olarak kullanacaksanız. Taşları bir kovaya ya da sepete koyduktan sonra sıra ile taş seçip üzerindeki figüre göre masallar üretebilirsiniz. Bazen sadece renklerine, şekillerine ya da cinslerine göre gruplama oyunlarında kullanabilirsiniz. Bloklarla ya da diğer oyuncaklarla oynarken dekor olarak kullanabilirsiniz. Ya da sadece ve sadece çocuğunuz gerçek bir oyuncak araba sürmekten bıkmıştır ve doğadan kendi topladığı ve boyadığı araba figürlü taşı sürmek ister.

Tamamen maliyetsiz ama keyifli olan bu aktivite ile çocuklarımıza emek verdiğimizin ne kadar daha değerli olduğunu, doğanın içinden gelen oyunların olduğunu öğretirken birlikte geçireceğiniz zaman içinde güzel anılar biriktirme fırsatı da bulabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun hayal gücünü farklı materyaller ile destekler, kurguladığınız masallarla üstü kapalı mesaj alış-verişinde bulunabilir ve kelime dağarcığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Yazan: Merve Yavuzdemir

Benzer Yazılar

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE