Mini Filozofi Seda Acar ile Felsefe Kursu

Her çocuğun dünyası parmak izi kadar orjinaldir, kendine aittir. Kendi soruları, kendi merakları, kendi zevkleri vardır.

Ancak ilerleyen zaman içerisinde doğru yönlendirilmedikçe sınırları daralır. Zevkleri, istekleri zenginleşemez, sorgulama kabiliyeti gelişemez ve kaçınılmaz bir son olarak özgürlüğünün sınırlarını keşfedemez.

Atölyelerde 6 – 12 yaş arasındaki çocuklar kalıplaşmış sınıf düzeninde değil, bir çember etrafında bir araya gelir. Deneyimli ve uzman bir eğitimci; özgüven, cesaret, yaratıcılık, çevre bilinci, insan hakları, hayvan sevgisi vb. Konuları değerlendiren uyaranlar (hikaye, fotoğraf, video, nesne vb.) kurgular. Tüm çocuklar anlatılan hikayeler üzerinden kendi fikirlerini özgürce paylaşır, sorgular ve yeni yaklaşımlar üretir. Kimi zaman kendilerini kurgusal bir hikayenin içinde bulur ve farklı önermeler geliştirerek diğer arkadaşlarıyla fikir alışverişine girer.

Tahminlerin tersine, büyük filozoflardan veya onların düşünce akımlarından söz edilmez. Çocuklar aktif olarak soru sormaya yöneltilir, demokratik bir şekilde tartışmayı istedikleri konular üzerinde fikir alışverişinde bulunurlar. Cevaplardan çok sorular önemlidir.

‘’ Çocuklar İçin Felsefe”nin Hedef ve Kazanımları Nelerdir?
Çocukların dünyası, yetişkinlerin dünyasından daha renkli ve sınırları daha geniştir. Ana hedef çocukların sahip olduğu bu hazineyi hayatları boyunca geliştirerek korumalarıdır. Sorunlar karşısında farklı yaklaşım açıları bulabilmeleri, düşünce alışkanlıkları geliştirmeleri ve her şeyden önemlisi özgür birer birey olabilmelerini sağlamaktır.

Başlıca kazanımlar:
Çocukların bilişsel ve matematiksel becerilerini artırır.
Okuma, yazma ve anlama becerilerini geliştirir.
Çocukların özgüvenlerine önemli bir katkıda bulunur.
Konsantrasyon, kendini ifade ve empati kurma yeteneklerini destekler.
Çözüm üretme yöntemlerini geliştirir.
Mantık hatalarını tespit etme kabiliyeti sağlar.
Küçük yaşta eleştirel düşünce alışkanlığı oluşturur.
Ezber sistemi değil, sorgulayan sistemin bir parçası haline getirir.

Etkinlik 10 Kasım – 29 Aralık tarihleri arasında 8 hafta boyunca her Cumartesi 10:00 – 11:00 saatleri arasında gerçekleşecektir.
Etkinliğin tarih/saat ve müsaitlik durumunu 0216 700 10 83 numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.
Bilet satın aldıktan sonra 0216 700 10 83 numaralı telefondan tarih/saat rezervasyonu yaptırmanız gerekmektedir.
Etkinlikte numarasız oturma düzeni vardır.

FİYAT: 480 TL

Etkinlik Bilgileri
Yaş Grubu

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE