Orkun, çalışkan ve derslerinde başarılı bir çocuktur. Babası ona çalışkanlığının ödülü olarak oyuncakçı dükkanında görüp uzun süredir istediği küçük çaplı sihirbazlık setini alır. Hobi olarak sihirbazlığa büyük ilgi duyan Orkun, bu hediyeye çok sevinir anacak bir sorun vardır. Orkun seti nasıl kullanacağını bilmemektedir. Babasından yardım ister. Babası çok meşgul olduğunu ve teknik işler konusunda da pek yeteneği olmadığını belirterek kullanma kılavuzundan yararlanmasını söyler.

Orkun, kullanma kılavuzunu pek çözemeyince Dede’sinden yardım isteyecektir. Dede, ne kullanma kılavuzunu ne de sihirbazlık gereçlerini çözemez. Ama iyi bildiği bir konuda Orkun’a fayda sağlayacaktır. Ona masal anlatarak neşesinin kaçmasını engeller. Orkun’un aklına birden babasıyla dükkanından alışveriş yaptıkları anda ‘Elimde sihirli değnek olsa bütün sorunların üstesinden gelirdim’ şeklinde bir cümle kurmuş olan mahallenin Kasap Amca’sı gelir. Sihirli Değnek sözcükleri Orkun’da Kasap Amca’nın sihirbazlık konusunda bir şeyler bilebileceği ilhamını yaratmıştır.

Kasap Amca Orkun’a sihirbazlık öğretemeyecektir elbette. Ancak, Orkun ondan temizlik, ve hijyenin önemi, gıdaların doğru saklanmaması halinde oluşacak olumsuz sonuçlar hakkında önemli şeyler öğrenecektir. Sihirbazlık oyunlarından biri çiçek oyunudur. Buna dayanarak Kasap Amca Orkun’a, kendisine yardımcı olamadığı için üzgün olduğunu, oyunlardan birinin çiçekli bir oyun olması hasabiyle mahalllenin çiçekçisinin ona yardım edebileceğini söyler. Çiçekçi Amca’da Orkun’a sihirbazlık konusunda yardımcı olamayacaktır. Ancak Orkun ondan bitkilerin ve özellikle çiçeklerin yaşam döngüsünde ne denli öenmli yer tuttuğuna dair çok ciddi bilgiler edinecektir. Çiçekçi Amca Orkun’a derdinin devası için animasyon işleri yapan yeğenini önerir ve Orkun’a yardımcı olması için onu dükkanına çağırır.

Animasyoncu Abi, Orkun’a bir takım el becerileri öğretecektir. Ama bunlar arasında sihirbazlık yoktur. Tüm bu el becerilerinden daha önemli birşey öğretir Orkun’a animasyoncı abi. Her işin ancak erbabından öğrenileceğini. Erbabından öğrenilmeyen işlerin yarım öğrenileceğini ve eksik bilginin hiç bilmemekten daha tehlikeli olabileceğini. Peki, bu erbab nerededir? Yakın bir yerde! animasyoncu abinin mesleği sihirbazlık olan bir arkadaşı vardır ve Orkun’u onunla tanıştırır.

Orkun, onun sayesinde elindeki sihirbazlık setindeki bütün oyunları çözer. Orkun hayıflanır: ‘Keşke sabahtan beri boşuna dolanacağıma daha önce size gelseydim; daha çok şey öğrenirdim!’ Sihirbaz ise onu uyarır: ‘Boşuna dolandığını da nereden çıkardın? Uğradığın her kapıdan yeni yeni şeyler öğrenmedin mi sence? Bu önemli bilgileri sana öğretenlere haksızlık etmiyor musun? İşte bir bilginin peşine düşmek, araştırmacı olmak böyle bir şeydir. Araştıan insan, aradığının dışında birçok hazineyi de birlikte bulur!’. Orkun ona hak verecek ve ona öğreten kişilerin hakkını teslim edecektir.

Etkinlik Bilgileri
Yaş Grubu

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE