Charley Bowers Seçkisi ve Soundpainting Atölyesi

Charley Bowers’ın mucizeler diyarını keşfetmeye hazır mısınız? Dallarından kedi toplayabileceğiniz bir ağaç, içinden araba çıkan yumurta, dans eden tavus kuşları… Sinema tarihinin tozlu raflarında, kapalı kapılar ardında, kilitli kutularda unutulmuş uçuk mucit Charley Bowers’ın filmleri, büyük perdeye geri dönüyor! En tuhaf icatların hayat bulduğu bu büyülü evrende her şey en absürt rüyalardan, en uçuk hayallerden fırlamış gibi. Siz de Charley Bowers’ın mucizeler diyarına adım atmak istiyorsanız, bu seçkiye davetlisiniz.

1920’lerde komedi şovlarını stop-motion animasyon tekniğiyle harmanlayan Charley Bowers’ın, dönemin avangard sanat akımından da esinlenerek çektiği sürrealist kısa komediler, uzun zamandır unutulmuştu. Şimdi yeni restorasyonlar sayesinde günümüz izleyicisiyle tekrardan buluşuyor. Bu seçkide, Charley Bowers’ın sürreal komedilerini izleyebilirsiniz.

Soundpainting: Anda Yaratım Atölyesi
İzlenecek filmler öncesinde, izleyicilerle 30 dakika sürecek bir soundpainting atölyesi yapılacak. Anda yaratım prensibi üzerine kurulan bu teknik sayesinde çocuklar ve ailelere belli işaretler öğretilecek ve bu işaretlerin karşılığında belli sesler çıkarmaları talep edilecek. Burada amaç, ortaklaşa bir ses orkestrası oluşturmak olacak.

Film Gösterimi
Atölye sonrası soundpainting diline ve işaretlere ve bunun karşılığında çıkacak seslere hakim olan çocuklar ve aileler, filmi izlemeye başlayacak ve soundpainter yönlendirmesiyle ve Özün Usta’nın vurmalı sazlarıyla filme ses veren ekibe dönüşecekler. Hem görsel, hem de işitsel olarak aktif bir dünya içine girecekler.

Soundpainting Nedir?
Soundpainting çeşitli sanat disiplinlerden oluşan bir grubun doğaçlamalarını, eş zamanda kompoze etmek için kullanılan sanatsal bir işaret dilidir. Bu işaret dili 1974 yılından itibaren Amerikalı besteci Walter Thompson tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir. Şu anda 1200 ün üzerinde Soundpainting işaretlerinin her disiplinde (müzik, tiyatro, dans, görsel sanatlar) farklı bir karşılığı bulunmaktadır. Avrupa’da özellikle son yıllarda ilkokul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklarla kullanılmaktadır.

FİYAT: 10 TL

Etkinlik Bilgileri
Yaş Grubu

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE