Dedemle Bu Yaz

20160707_210937

Zamanımızın kentleri ve yaşam tarzı göz önüne alındığında çocuklarımızın bazı anılardan mahrum kaldığı söylenebilir. Eğer memlekette gidilecek doğa ile iç içe yaşayan bir dedesi yoksa bir çocuğun yaz tatil için planları çok daha farklı şekilleniyor sanki. Oysa küçük yaşlarda bir çocuğun dedesi ile paylaşacağı zamanın çocuğa katkısının başka bir deneyim ile sağlanabileceğini düşünmüyorum.

Tıpkı bu yaz 5 yaşındaki oğlumun dedesi ile geçirdiği bir ayda öğrendiklerinin eşi benzeri olmadığı gibi.

20160726_162922

Bu yazıyı yazmamdaki amaç kent yaşamının akışında da bir dede-torunun neler neler paylaşabileceği ile ilgili alternatif fikirler sunmak. 1 senedir okyanus aşırı uzak yaşadığımız anneannemiz ve dedemiz bu yaz bizi ziyarete geldiler ve onlarla birlikte unutulmaz bir ay geçirdik. Bu ziyaret belki hepimize yaradı ama Hüseyin Emir ve dedesi arasındaki bağ yazmaya değerdi gerçekten.

1- Kitap Okuma Saatleri

Belki de bir dede-torun arasındaki bağı en güçlendiren aktivitelerden biri yatmadan önce okunan bir kitap. Hele ki kitaptaki hikayeler, resimler, konular dedesinin deneyim ve anıları ile zenginleşiyorsa. ”Gerçekten mi dede?” sözlerine eşlik eden o şaşkın bakışlar ve devamında gelen o hayranlık ve hayaller.

2- En Sevilen Mekanların Paylaşımı

Oğlum okumaya ve çizim yapmaya çok düşkün bir çocuk. Bu nedenle haftada en az bir kez çocuk kütüphanesine gidip saatlerimizi geçiriyoruz ve yeni kitaplarımızla evimize dönüyoruz. Bu yüzden özellikle devamlı ziyaret ettiğimiz kütüphanemiz oğlum için çok özel.

Dedesi geldiğinde ilk fırsatta kütüphaneye birlikte gittik. Hüseyin Emir sevdiği kitapların olduğu rafları, oynadığı oyunları, anılarını, daha önceden alıp beğendiği kitapları gösterdi dedesine. Sonra birlikte seçtiler yine okuyacakları kitapları.

20160630_162510

3- Göl Gezisi

Doğada keşif yapmak 5 yaşındaki bir erkek çocuğu için en keyifli aktivitelerden. Heleki yanında ona yol gösteren ve merak ettiği tüm sorulara yanıt veren bir kılavuzu varsa. Örneğin göl kenarında dolaşırken dedesi nanelerle dolu bir alan bulduysa ve birlikte nanenin o mükemmel iç açıcı kokusunu içlerine çektilerse ya da gölde yüzen ördeklere birlikte yem verdilerse ve hatta birlikte göle girdilerse.

20160703_17094820160715_111427

4- Oyunlar

Bir çocuğun hayatının vazgeçilmezidir oyun. Bu yolla öğrenir küçük yaşlarda birçok şeyi. Bu her dönemde böyleydi. Ancak teknoloji ile oyunların tarzı değişti. Oysa eskiden sokakta oynanan oyunlar çocuğun fiziki, mental ve sosyal gelişimine katkı sağlayacak nitelikteydi. İşte Hüseyin Emir dedesinden böylesine özel ve eğlenceli oyunlar öğrendi bu yaz. Dedesi sabırla bıkmadan hem öğretti hem oynadı. Bence bu çok özel bir paylaşımdı.

 20160726_235956

5- İlgi Alanlarının Paylaşımı

Hüseyin Emir akrep burcu. Gerçekten de hayatında sevdiği konulara çok önem ve değer verirken birşeyi sevmediği zaman da konusuna tahammülü olmuyor. Resim yapmak, boyalar, çizmek onun hayatının vazgeçilmez aktiviteleri arasında. Düşüncelerini, duygularını çizdiği resimler ile daha kolay paylaşabiliyor. Hatta onun sevdiklerine en vazgeçilmez hediyesi çizimleri. Önceleri kendine çok güveni yoktu. Ancak aylar, yıllar geçtikçe kendini ‘Ressam’ olarak isimlendirmeye başladı. Dedesi gelene kadar bu konuda tartışılmaz kahramanı bendim. Benim çizemediğim bir şeyin olabileceğini kabullenmezdi. Ancak dedesinin bu konudaki özenli ve disiplinli tutumunu görünce fikri biraz değişti sanki. Birlikte kütüphanede kara tahtada çizimler yaptılar üzerine uzun uzun konuştukları. Uzun araba yolculuklarında karşılıklı çizdiler ve birbirlerinin çizdiklerini boyadılar. Son olarak, dedesi gitmeden önceki gece en sevdiği kahramanların olduğu kitap kapağını çizdirdi dedesine. Gecenin bir vakti hiç itirazsız çizdi dedesi. Hüseyin Emir’de dedesini özledikçe onu boyayacağını ve odasına asacağına söz verdi. Dedesinin, torunu için özel olana verdiği önem, dedesinin oğlumun kalbindeki yerini de özelleştirdi.

20160706_143806

20160727_000003

Film izlemek ikisinin de hobisi olmasa da yatmadan önce birlikte film izlemek bu yazın hobisi olmuştu. Gün boyunca konuşmalar, filmler üzerine konuşmalar ve sonunda verilen karar ile izlenen filmler. Sanırım ben babamla bu kadar film izlememiştim.

6- Ev Tipi Bostan Ekimi

‘Dedemle Bu Yaz’ filmindeki gibi sebze meyve bahçeleri olmayınca dedemiz evde saksılara ekti domates, nane, kekiği. Biz tohumlarını önceden ekip fide haline getirmiştik ama bir sonraki adım bana da çok yabancıydı. Bir gün dedesi topladı torunlarını etrafına ve tüm inceliklerini anlatarak birlikte, el ele ektiler fideleri. Herbirine isim verdiler, her bir aile üyesi için bir fide ekildi ve itina ile can suyunu verdiler. Şimdilerde domateslerimiz olsun ve dedemize haber verelim diye bekliyor torunlar. Bu ne kadar güzel bir bağdır. Birlikte ekilmiş sebze ve çiçekler dede-torun arasındaki sevginin uzak mesafeler olsa dahi hep taze kalmasını sağlayan en pratik ve canlı araç bence.

20160725_18011920160725_17533520160725_180111

7- Yeni Yerler Yeni Deneyimler

Anılar sevdiklerin de içinde oldukça ve paylaşıldıkça çok daha unutulmaz. Bu yaz oğlum kalabalık bir gezi grubunun içinde dedesinin gözetimi ve eşliği ile birçok yeni yer gezdi. Birlikte flamingolara yem verdiler, yavru köpek balıklarını sevdiler, Times Meydanını gezdiler,  pasifik okyanusunda yüzdüler, Universal’da minionların evindeki maceraya katıldılar, Central Parkta koştular yarıştılar. Yeri geldi 12 saat mahsur kaldık havaalanında birlikte fotoğraflarına baktılar, çünkü anılar çok ama çok güzel ve özeldi.

20160703_172909

Bir dedesi olmalı insanın, birlikte resim çizeceği, uzun uzun konuşacağı, onu anlayan, bilen ve ona güvenen. Bir torunu olmalı insanın birlikte balık tutabileceği, yemeğe çıkacağı, onu özleyen, seven, dinleyen.

Bir dedesi oldu mu insanın ya da bir torunu oldu mu bunun kıymetini bilmeli. Zamanın kıymetini bilmeli. Hayatı birlikte öğrenmeli.

Hüseyin Emir ve Talip dedesinin 2016 Yaz anısına yazılmıştır.

Yazan: Merve Yavuzdemir

Benzer Yazılar

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE