Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Tuvalet eğitimine hazır mısınız?

Yaz ayları çocuklara tuvalet eğitimi vermek için en iyi zaman. Bu eğitim çocuğun sosyal gelişiminde önemli bir basamak. Her çocuğun tuvalet eğitimine hazır olma yaşı da farklı. Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Hülya Karaca, “Kızlar erkeklerden daha önce mesane kontrolünü sağlar ve bağırsak kontrolü idrar kontrolünden daha önce gerçekleşir. Beş yaşında çocukların yüzde 90-95 gündüz, yüzde 80-85’i de gece idrar kontrolünü sağlamış olur” diyor.
Bazı çocuklar, 18-24 ay arası eğitime hazır olma belirtileri gösterirken, bazı çocuklarda ise 30 aya kadar beklemek gerekebiliyor. Karaca, “18 aylıktan itibaren, bağırsak ve mesane için gerekli olan kas kontrolü kazanılır. Beden fonksiyonlarına duyarlılık artar ve çocuklar bunları çeşitli ifade veya sözcüklerle tanımlayabilir. Temel ilke, çocuk hazır olmadıkça tuvalet eğitimine başlamamak. Tuvalet eğitimi, çocuğun duygusal, fiziksel gelişimi ve aile eğitiminin birleşimiyle yol alır” diyor.

Direniyorsa, zorlamayın!
Karacaya göre ebeveyn çocuğa örnek olmalı ve çocuğun kendi başına tuvalete oturması beklenmemeli ve çocuğa öğretilmeli. Çocuğun eğitime duygusal olarak da hazır olması gerekli, “Eğer direniyorsa onu zorlamayın. Sadece biraz zamana ihtiyacı olabilir. Zorlayıcı bir tuvalet eğitimi, çocuğun kendini kötü hissetmesine yol açar, kalıcı problemlere, kabızlığa neden olur. Ev taşıma, kardeş doğumu, ailede ölüm, ayrılık gibi stresli dönemler denemeye başlamak için uygun zamanlar değil.”

Ne zaman başlanmalı?
Karaca tuvalet eğitimine çocuk üç yaşını bitirmeden önce başlanmalı diyor; “Çocuk bu süreç boyunca kendisinin de kolay çıkarabileceği kemersiz, düğmesiz, beli lastikli pantolon veya eşofman giymeli. Tuvalet alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız çocuğun altına kesinlikle bez bağlamayın. Çocuk bazen bezli bazen bezsiz olursa, yavaş yavaş kazandığı bu alışkanlığı çabuk kaybeder. Hava soğuk değilse ve sosyal ortam uygunsa çocuğu, gündüz altını ıslattığında birkaç dakika altı ıslak bırakın. Bu süreyi fazla uzatmadan temiz iç çamaşırı ile altını değiştirin. Gece kazandırılacak tuvalet alışkanlığında, çocuk gündüz bol su ve sıvı tüketmeli ancak yatmadan en az bir saat önce sıvı kesilmeli. Susamaya neden olacak, yağlı, tuzlu ve tatlı yiyecekler yedirmeyin. Çocuğa tuvalete gideceği zaman yanına sevdiği bir oyuncak ya da nesne verin yada sevdiği bir şarkıyı çalın. Önceleri çocuk tuvalete yada oturağa günde 4-5 kez oturtturulabilir, aralıklar sonradan genişletilir. Tuvalete götürülürken koşullanma meydana gelmesi için ‘çiş’,’kaka’ gibi bazı kelimeler tekrarlanabilir. Tuvalet alışkanlığı kolayca öğretilemezse, bunu başarısızlık olarak değerlendirmeyin ve çocuğu kabul etmiyormuş, ona küsülmüş, kızılmış gibi davranmayın.”

Tuvaletini altına kaçırırsa…
Dr. Hülya Karaca çocuklar altına kaçırınca, “Sakin olmalı, herhangi bir duygusal tepki verilmemeli” diyor. “Çocuğumuzu tuvalete götürüp klozete oturtarak sakin ve düz bir ses tonuyla ‘tuvaletimizi tuvalete yapıyoruz’ deyin. Islak ya da kirli giysileri tuvalette değiştirmeye özen gösterin. İhtiyacı olduğunda tuvalete gitme isteğini bildirme becerisini kazanması zaman alabilir. Çocuğumuzu her tuvalete götürdüğümüzde sabırla ona bu alışkanlığı kazandırmaya devam etmeliyiz!”

Yazan: Mürsel Çavuş

Benzer Yazılar

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE