Çocuklar Sporla Büyüsün!

beden-atolyesi

Sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için çocuklarımızın sporla küçük yaşlarda tanışmasını sağlamak şart! Çocuklarımızın hangi yaşta hangi sporu yapabileceklerini öğrenmek, onları doğru şekilde yönlendirmek de biz anne babaların görevi. Biz de bu seçimleri yaparken sizlere yardımcı olmak istedik. Bu yazımızda sizi Beden Atölyesi’nin kurucusu Ebru Karaduman ile tanıştırmak, Beden Atölyesi’nde çocukların neler yaptığını anlatmak ve tüm bunlara ek olarak kadın ve anne girişimcilere de müjdeli bir haber paylaşmak istedik. Keyifli okumalar dileriz.

    • Beden Atölyesi’ni nasıl tanımlarsınız?

Beden Atölyesi olarak bizim şöyle bir tanımımız var; çocuğunuz ile birlikte spor yapabileceğiniz kaliteli tek adres. Çünkü burası çocuklara, sporun temeli olan jimnastiği tanıtan, onları bu sporla tanıştıran ve ayrıca anne-babaların spor yapabileceği, beden kalitelerini arttıracağı bir spor salonu. Burada,  18-36 aylık bebekler oyun oynarken ince motor kas gelişimlerini farkında olmadan geliştiriyorlar.

  •  Beden Atölyesi’nde hangi spor branşları bulunuyor?

Jimnastik dışında, karate, dans ve paten dersleri var. Yazın yaz okullarımız var, basketbol, tenis ve yüzmeyi içinde barındıran. Bu sporları gerçekleştirebileceğimiz büyük yeşil alanımız var. Sadece yüzme için dışarıda eğitim alıyoruz.

  • Beden Atölyesi kaç yaş arasındaki çocuklara uygun bir yer?

18 ay itibari ile bebekleri alıyoruz.  18-36 aylık bebekleri spor odaklı oyun grubuna dahil ediyoruz. 3 yaş itibari ile temel jimnastik eğitimimiz başlıyor.  Jimnastik spora en erken başlanılabilen bir spor branşı.  3 yaşından sonrakiler için söylediğimiz bir şey var. 7’den 70’e beden kalitesini geliştirmek isteyen herkesin gelmesi gereken bir yer.

  • Çocuklarını getiren ebeveynlerin de katılacağı atölye çalışmalarınız oluyor mu?

Pilates atölyelerimizde ebeveynler pilates yaparken çocukları jimnastik eğitimi görüyorlar veya dans atölyesinde arkadaşlarıyla birlikte dans ediyorlar. Ebeveynlerin güç, kuvvet ve forma girebilecekleri zumba, yoga gibi grup derslerimiz de oluyor.

  • Eğitim kadronuz sizin gibi Milli sporculardan mı oluşuyor?

Buradaki eğitmenlerimiz arasında milli olan da olmayan da var. Fakat hepsinin ortak özellikleri en az 10 yıl spor geçmişlerinin olması ve akademi mezunu olmaları.

  • Beden Atölyesi’nde başarılı olan çocukları, lisanslı sporcu olmaları için kulüplere yönlendiriyor musunuz?

Ben eski bir milli jimnastikçi olmama rağmen, burada bizim hedefimiz çocukların milli jimnastikçi olması değil. Çocukların spora ilk adımını jimnastik ile atmalarını sağlamak istiyoruz. Daha sonra biz, öğrencilerimizin fiziksel hareket kabiliyet ve gelişimlerini hem de karakteristik özelliklerini analiz ederek onları ileride en başarılı olabilecek spor branşına yönlendiriyoruz.  Bizim burada kendi kulübümüz yok fakat burada başarılı olan ve yeteneklerini fark ettiğimiz çocuklara o branştaki iyi kulüplere gitmelerini öneriyoruz.

  • Beden Atölyesi’nin bir de ‘’Saatlik Bakım’ adlı bir uygulaması var. Ebeveynler tarafından tercih edildiğini düşünüyoruz. Biraz bahseder misiniz?

Bağdat Caddesi’nin göbeğinde olan merkezimize, bakıcısı olmayan, alışveriş yapmak isteyen veya bir kahve içmek için kendine zaman ayırmak isteyen anneler, çocuklarını bize bırakabilirler. Çocukları, anneleri olmadan bir yerde tutmak çok zor. Biz de çocukları düşünerek onları en çok 2 saatliğine Beden Atölyesi’ne kabul ediyoruz. Ebeveynler isterse burada bizim kafemizde gelip arkadaşları ile çay, kahve içerken o süre içerisinde çocuğu burada uzmanlar eşliğinde spor yapabilir. Gelmek isteyen ailelerin önceden randevu almaları gerekiyor.

  • Sömestr için özel bir programınız olacak mı?

15 günlük tatil içerisinde evde oturup sıkılmak yerine burada hem spor branşlarını işlediğimiz hem de sanat, mutfak, yoga atölyelerinin olduğu 3-12 yaş arasındaki çocukların katılabileceği sömestr programımız olacak. 25 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında tatile gitme fırsatı olmayan çocuklar için burası, tatil yaparken eğlenceli etkinlikler eşliğinde yeni şeyler öğrenecekleri bir okul.

  • Caddebostan şubesi dışında başka bir şubeniz var mı?

2009 Yılında Suadiye’de kurulan Beden Atölyesi, daha sonrasında Caddebostan’da daha büyük olan şu anki yerini açtı. 2 yıl kadar iki şube ile devam ettik ve bu yıl bütün ağırlığımızı ve enerjimizi Caddebostan Beden Atölyesi’ne vermeye karar verdik. Fakat 2016’dan itibaren Beden Atölyesi olarak kendi işini kurmak isteyen, çocukları ile kaliteli vakit geçirirken aynı zamanda para kazanmak isteyen özellikle kadınlara olmak üzere tüm girişimcilere bayilik vermeye başlayacağız.

Bu keyifli röportaj için Ebru Karaduman ve Beden Atölyesi’ne teşekkür ederiz.

Çocuğunuzun spor yapabileceği çeşitli spor okullarını bu linkten inceleyebilirsiniz.

 Röportaj: Şahin Uzunşimşek

Benzer Yazılar

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE