Bugün Okulda Neler Yaptın?

Kind mit Fragezeichen an Schultafel

Anne-baba olarak neredeyse hepimiz çocuğumuzu okuldan alırken ya da çocuğumuz eve geldiğinde hep benzer soruları sorarız:

  • Bugün okul nasıldı?
  • Bugün okulda neler yaptın?
  • Okulda günün nasıl geçti?

Her gün aynı sorunun değişik versiyonlarını sorarken biz, ebeveynler, klasik rutinin içinde bu durumun farkına varmasak da çocuklar için bu durum sıkıcı hale gelebilir.

Özellikle okul öncesi eğitim çağındaki çocuklar, okulda gün içinde yaptıklarını bir anda hatırlamakta ve tanımlamakta zorlanabilirler. Bu nedenle “Bugün Okulda Neler Yaptın?” gibi geniş kapsamlı ve üstten tutma bir soru yerine daha samimi ve çocukların sohbete katılmalarını sağlayacak 4 önerim olacak:

  1. Çocuğunuzun okul programı ve planlı etkinliklere ilişkin yeterli bilgi sahibi olmanız okul sonrası çocuğunuza daha belirgin sorular sormanızı sağlayacaktır. Örneğin; “bugün müzik dersinde hangi şarkıyı öğrendiniz?” ya da “gittiğiniz müzeyi beğendin mi?”
  2. Tek cevaplık sorulardan kaçının. Öreğin; “Aylin de okulda mıydı?” ya da “yemeğini yedin mi?”
  3. Çocuğunuza özgü sorular sorun. Örneğin; “Çantandaki faaliyetinden bana biraz bahseder misin?”
  4. Diğer bir seçenek ise soru sormaya başlamadan önce biraz kendi gününüzden çocuğunuza bahsetmek ve sonra onun da kendi gününden örneklerle sohbete dahil olmasını beklemek. Ancak şunu da söylemeliyim ki bu seçenek sık uygulandığında “Bugün neler yaptın?” sorusunu soran taraf çocuğunuz olabilir. Örneğin; “anneciğim bugün yine plan çizerken çocuk parkı da yaptın mı?”

Yazan: Merve Yavuzdemir

 

 

Benzer Yazılar

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE