Bir Deniz Feneri Macerası

miami

Deniz feneri hepimizin bildiği, birçoğunun gördüğü, az bir kesimin fark ettiği ve sayılacak kadar bir kitlenin deneyimlediği; daha çok masalsı bir yapıdır. Hani bazen o deniz feneri kayalıkların üzerinde tüm heybeti ile orada durur ve tüm manzaraların yegâne parçası olur da aklımıza hiç gelmez içini görmek.

miami1

Oysa deniz feneri ve deniz fenercisi başlı başına bir masal ve maceradır çocuklar için. Biz de bu maceranın kahramanları olmak için Miami’de yer alan Bill Baggs Cape Florida Eyalet Parkındaki deniz fenerini seçtik.

BILL BAGGS CAPE FLORIDA STATE PARK

Bill Baggs Cape Florida Eyalet Parkı Miami’ye 15 dakika mesafede bulunan Key Biscayne adası üzerinde yer alıyor. Çok güzel bir doğası ve harika bir plajı olan parkı bizim için önemli ve özel kılan adanın en uç noktasında bulanan deniz feneri. 1825 yılında yapılmış olan deniz feneri alandaki en eski tarihi yapı özelliğini taşıyor. Farklı zamanlarda restorasyonlar görmüş olan deniz feneri herkesin ziyaretine açık durumda.

miami2

Bu yazıyı koordinatlarından bağımsız olarak, sadece 4 ve 2 yaşında iki çocuğun keşiflerini esas alarak yazıyorum. Çünkü okul öncesi çocuklar için önemli olan mekânın yeri değil işlevidir. Bir çocuk Miami’de de Türkiye’nin herhangi bir deniz kıyısında da  deniz fenerine çıkma ve çevresini keşfetme şansı buluyorsa aynı duygu ve heyecanı yaşayabilir.

miami3

Hüseyin Emir Deniz Feneri’ni Keşfediyor

Aslında Ankara gibi Orta Anadolu’da yaşayan okul öncesi yaşlardaki çoğu çocuk deniz fenerini görmek şöyle dursun, duymamıştır belki. Hüseyin Emir izlediği bir çizgi filmde rasgelmişti Deniz Fenerine ve orda genel hatları ile ne işe yaradığını öğrenmişti.

Az çok bir bilgisi olunca oğlum için çok daha anlamlı oldu gerçeğini görecek olmak. Eyalet parkına girer girmez tek bir hedefimiz vardı. Doğruca Deniz Fenerine ulaşmak. Bu yolculukta rehberimiz 4 yaşındaki oğlum Hüseyin Emir ve elindeki haritası.

miami4

Deniz Fenerine en yakın otoparka arabamızı park ettikten sonra kısa bir yürüyüşün ardından deniz feneri ve deniz fenercinin evinin bulunduğu alana geldik. Bu alanda deniz fenerinin önceki restorasyonlarından kalmış kısımları sergileniyordu. Henüz deniz fenerine ulaşmadan fenerin bölümlerine bir göz atma imkânı bulduk.

Deniz feneri ve çevresini planlı bir tur eşliğinde gezebileceğiniz gibi parkın açık olduğu her zaman tanıtım broşürü ve sesli-görsel anlatım noktalarını takip ederek de bireysel gezi yapmanız mümkün. Park girişinde $8 giriş ücreti haricinde deniz feneri, otopark, plaj vb. konularda herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

miami5

Genel olarak yaptığımız her temadaki gezilerde imkân buldukça oğluma alanın krokisi ya da haritasını verip gezdiğimiz yerleri takip etmesini ya da nereye devam edeceğimiz ile ilgili bizi yönlendirmesini istiyorum. Bu Hüseyin Emir’in çok hoşuna gidiyor ve böylece çevresini daha çok fark ediyor. Yeni keşifler yapmak için daha çok heyecan duyuyor ki çocukla gezmenin en çok aranan duygusu bu belki de.

Deniz fenerine ulaştığımızda girişte güler yüzlü bir görevli karşılıyor bizi. Deniz fenerine çıkışta yaş sınırlaması yok ancak boy sınırı var. 42 inç (106,7 cm ) ve üstü çıkabiliyor. Oğlum 120 cm ile bu sınırı aşarken minik kızımız 95 cm ile barajı geçemiyor. 

miami6

Gözlem odasına kadar toplam 110 basamaklık daralan sarmal merdivenleri çıkmaya başlıyoruz. İlk etapta heyecanın verdiği bir adrenalinle sorunsuz çıksak da bir noktadan sonra harika manzaralı bir pencerenin önünde kısa bir mola veriyoruz.

Biraz soluklandıktan sonra heyecanla döner merdivenden çıkmaya devam ediyoruz ve sonunda gözlem katındayız!

4 yaşında bir erkek çocuğu için sadece deniz fenerinin merdivenleri bile bir yarış bir macera ve gözlem katına varış ise bir başarı. Ödülü harika panoramik bir manzara.

miami7

Yukarıdan da görüyoruz ki palmiyeleri, kumsalı, okyanusu, her şeyi ile doğa gerçekten harikulade. Buranın yapılaşmaması ve eyalet parkı olarak korunması için mücadele veren Bill Baggs’ı kutlamamak mümkün değil. Oğlumla uzun uzun balkondan seyrediyoruz bu büyülü manzarayı. Sonrasında bir hedefimiz daha var!

miami8

Esasen 110 basamak çıkmış olmak günümüz gökdelenleri düşünüldüğünde çok da özel bir durum olmayabilir, son dönemlerin devasa seyir terasları ile karşılaştırıldığında belki gözlem kati ve balkonundan gördüğümüz harika manzara da çok ilgi çekmeyebilir. Ancak fener odası işte bu maceranın en büyük hazinesi. Biraz daha dar 8 basamak çıkıyoruz ve işte fener odasındayız.

miami9

Fenerin kendisi ve odanın geometrik yapısı gerçekten oğlum ve benim için büyüleyiciydi. Bu fenerden çıkan ışığın bu camlardan geçerek gemileri koruduğunu tekrar orada canlandırdık gözümüzde. Sanki deniz fenerinin saklı hazinesini bulmuş gibi keyifliydi Hüseyin Emir.

miami10

Büyük bir mutluluk ile çıkıp birçok şey keşfettik ve gerek soru-cevap gerek sohbetlerle çok şey paylaştık. Ancak iş deniz fenerinden inmeye geldiğinde durum çıkarken ki kadar kolay olmadı. İnerken dönen merdivenlere bakmak oğlumun biraz başını döndürdü. Her anne gibi zor durumlarda ortaya çıkan üstün güç ile kucakladığım oğlumu bir çırpıda indirdim aşağı. O arada da bir kahramanlık nişanesi kazandım tabii.

miami11

Yukarı çıkmadan deniz fenerini gördüğümüzde bizim için bir sütun ya da sadece bir yapıydı. Ama içinde geçirdiğimiz zaman ve yaşadığımız macera ile deniz fenerine yeniden baktığımızda bizim için çok kıymetli bir anı gördük.

miami12

Deniz fenerini tanıdıktan sonraki durağımız deniz fenercinin eviydi. Yaptığı işin zorluğu ve önemini daha iyi anladıktan sonra bu ev bize daha bir tanıdık daha bir sevimli geldi doğrusu. Sallanan sandalyesine oturup hayaller kurduk.

miami13

Her ne kadar 2 yaşındaki kızım, Beyza deniz fenerine çıkamasa da abisinin heyecanına ortak oldu. Kim bilir belki biraz daha büyüdüğünde ve biz Türkiye’ye döndüğümüzde yine yolumuz bir deniz feneri ile kesişir ve bu sefer Beyza da bu güzel yapıyı deneyimleyebilir.

miami14

Sıcak, heyecan ve yorgunluğun ardından yapılacak en güzel şey deniz fenerinin hemen yakınında bulunan ve iguanaların bahçesinde dolandığı deniz feneri kafede tropik bir şeyler içmekti tabii. Böylece deniz feneri maceramızı keyifle tamamlamış olduk.

miami15

Çok içten tavsiyemizdir ki özellikle 4-6 yaş çocukları ile şehrinizde halka açık hizmet veren bir deniz feneri varsa keşfetmelisiniz. Anılar defterinin kıymetli bir parçası olacaktır.

 miami16

 Yazan: Hüseyin Emir ve Beyza’nın Annesi Merve

Benzer Yazılar

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE