"Başka Dünyaların Ustaları"ndan İlk Kısa Film

Başka Dünyaların Ustaları projesi kapsamında, 4 farklı atölyede eğitim almaya devam eden otizm tanılı bireylerin ilk performansı, Dünya Otizm Farkındalık Ayı için çekilen “KARŞILAŞMA” filmi  ile gerçekleşti.

Otizm tanılı bireylerin, atölyelerde birlikte olduğu yaşdaş buddy’leriyle birlikte rol aldıkları film, otizme farklı bir açıdan bakıyor ve başka dünyaların aslında birbirinden çok da farklı olmadığını anlatıyor.

Ünlü isimlerin de sosyal medyadan destek verdiği kampanya #çokkarşılaşçokyaşa sloganıyla, Dünya Otizm Farkındalık Ayı’nda herkesi birbiriyle daha çok karşılaşmaya davet ediyor.

Siz de Başka Dünyaların Ustaları ile karşılaşmak için, projeyi sosyal medya adreslerinden takibe alabilirsiniz.

www.facebook.com/Baska.Dunyalarin.Ustalari
www.instagram.com/bd_ustalari
www.twitter.com/bd_ustalari
Youtube: http://bit.ly/Karsilasma

BAŞKA DÜNYALARIN USTALARI PROJESİ Hakkında:
Hayata dezavantajlı başlangıç yapan bireylere destek verme arzusundan doğan Başka Dünyaların Ustaları Projesi, aynı amaç uğrunda çalışan bir grup sanatçı, uzman, eğitmen, aktivist, gönüllü ve ebeveynin katılımıyla da şekillenerek Ocak 2017’de hayata geçti.

Proje kapsamında 40 otizm tanılı birey, uzmanlar gözetiminde, alanında başarılı sanatçılarla beraber 4 farklı alanda atölye çalışmalarına katılacak ve 5 aylık periyodun ardından gerçekleştirilecek performanslarda yer alacak.

Uzun yıllar otizm tanılı bireylerle çalışmış deneyimli eğitmenlerin görev aldığı atölyelerin Sanat Yönetmenliği’ni ise Yonca İnal yürütüyor. Müzik, tiyatro, fotoğraf ve seramik başlıklarında 4 farklı atölyeden oluşan ve Kadıköy Belediyesi Tasarım Atölyesi’nde (TAK) gerçekleşen eğitimler 5 ay sürecek.

Yaşdaş buddy’lerin desteğiyle
Atölye çalışmalarında, çeşitli disiplinlerden gelen uzman ve sanatçıların yanı sıra gönüllü buddyler de 40 otizm tanılı bireye eşlik ediyor. Tüm atölyelere katılan çocuk ve gençlerden oluşan buddyler, otizm konusunda bilgilendirilmiş tiyatro oyunculuğu öğrencileri. Bu yaşdaş öğrenciler, otizmli bireylere destek olmak üzere tüm çalışmalar sırasında onlarla beraber oluyor ve arkadaşlık ediyor.

Atölye çalışmaları klasik öğreten-öğrenen ilişkisinden ziyade daha esnek ve interaktif yürütülüyor. Bu çalışmalardaki temel yaklaşım, otizmli bireylerin bilgi, beceri ve yatkınlıklarını tanıyarak, bu yolda özenle hareket edebilmek. Bu doğrultuda atölyelerin başındaki uzman ve sanatçılar, katılımcı çocukları tanıdıkça gündemleri gözden geçirerek revize edecek ve gerekirse ihtiyaç doğrultusunda yeniden şekillendirecek.

Projenin destekçisi General Klima
Dünyanın birçok ülkesinde bir numara olan Japon klima devi GENERAL’in, sosyal sorumluluk bilinci ile farklı gelişen çocuklar için oluşturduğu Başka Dünyaların Ustaları projesinin ilk periyodunun sonuçları, Haziran 2017’de gerçekleşecek bir performansla sergilenecek.

Detaylı Bilgi için:
http://www.baskadunyalarinustalari.org

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE