Ayşe Tolga ile ‘İyilik Sende’

Ayse_tolga_iyi_yasam (1)
Uzun soluklu oyunculuk kariyerinin yanı sıra kişisel gelişim, şifa ve doğal terapileriyle de bireysel olarak ilgilenen AyşeTolga Türkiye’nin ilk aroma terapi markası Aisha’nın yaratıcısı ve ‘İyilik Sende’ adlı kitabın yazarıdır. Geçtiğimiz hafta Happy Nest’te gerçekleştirdiği ‘’İyi Yaşam’ın Sırrı’’ adlı etkinliğe Şehrin Çocuk Hali olarak katıldık ve etkinlik sonrası merak edilen soruları sorduk. Yeni kitabı hakkında sorular sorduğumuz keyifli söyleşimizde içten cevaplar veren Ayşe Tolga birbirinden özel yağların da kullanım alanlarından bahsetti.
Ayse_tolga_iyi_yasam-(3)
Mutlu çocuk yetiştirmede ebeveynin rolü nedir?
Sosyal medyada yaptığım paylaşımlarımdaki en önemli nokta gerçekten iyi ebeveyn olabilmektir. Çünkü bunun bir abc’si veya kuralı yoktur. Mükemmel bir ebeveyn yoktur. En azından farkındalığımızı yüksek tutarak hayat ve iletişim tercihlerimizde çocuğumuza ne yedirip ne içirmemiz gerektiğini öğrenek bunları çocuğumuza sağlamakla sorumluyuz.  Mutlu anneler babalar yetiştirirsek mutlu çocuklar yetiştirmiş oluruz.  Onun için anne ve babalar her anlamda kendilerini bir birey olarak doğru ifade ediyorlarsa çocuğuna da daha iyi bakıyorlar demektir.
Ayse_tolga_iyi_yasam-(2)
‘’İyilik Sende’’ adlı kitapta okurlarınız neler bulacak?
İyi olmayı, fit olmayı, daha güzel olmayı ve belli şeyleri hep çevremizdeki uzmanlara sorarak ve kendi doğrularımızı unutarak geçiştiriyoruz. Bunun için ben kitabımda iyiliğin içimizde olduğunu vurgulamak istedim. İyilik sende.
iyiliksende
Kitabımda iyi olma reçetelerini paylaşıyorum. Beslenmeden güzelliğe, cilt bakımından spora kadar hayatımda uyguladığım doğru bilgileri paylaşmayı hedeflediğim bir kitap. Onun yanı sıra kitapta yaşam kaynaklarımız, nelerle beslendiğimiz, salata ve cilt bakımı tariflerimizden ‘Ayşe Tolga İyi Yaşam’a dair aklınıza gelebilecek her şey var.
Her aile çocuğunu farklı şekilde yetiştiriyor. Sağlıklı yiyenle yemeyen bir olur mu?
Her aile kendi kapasitesince çocuğuna en iyiyi vermeye çalışıyor. Sadece insanları bilinçlendirmek gerekir. Paketlenmiş, sentetik ve içinde şeker içeren yiyecekle beslenen bir çocukla sağlıklı yiyeceklerle beslenen çocuk arasındaki fark şimdi değil gelecekte ortaya çıkacak. Semptomatik hastalıktan kalp hastalıklarına, kanserden erken dönem obezite hastalıklarına kadar yapılan yiyecek seçimleri kendini göstermiş olacak.  Onun dışında bu çocukların kendine güvenen ve kendini arkadaşlarının yanında iyi ifade edebilen bir birey olup olmadığı bu dönemde ortaya çıkacaktır. Ben de kendimce aileleri bilinçlendirmeye çalışıyorum. Ben bir anneyim. Benim çocuğum şu an içinde bulunduğu toplumun bir parçası ve onun içinde büyüyeceği toplumdaki diğer çocuklardan da sorumluyum. Bu yüzden onların ebeveynlerini de bilinçlendirmem gerektiğini düşünüyorum. Özünde hepimiz iyi, sağlıklı, mutlu bir gelecek için çalışıyoruz.
Ayse_tolga_iyi_yasam-(4)
Okurlarımız için günlük hayatta kullanabilecekleri rahatlatıcı yağları söyler misiniz?
Hamilelikten doğuma, evdeki ortamı güzelleştirmekten hastalıkların iyileştirilmesine kadar günlük hayatta kullanabilecek aromaterapiyi internet sitemde paylaşıyorum. Yağların belirli kullanımları vardır. Bunların en önemlisi evimizde bir aramoterapi ecza kitinin olmasıdır. Cildinizde kuruluk yaşıyorsanız tatlı badem yağı, üst solunum yollarınızı açmak için okaliptüs yağı, kendinizi yorgun hissederseniz enerjik bir karışım, uykuya dalmakta zorlanıyorsanız lavanta yağını kullanabilirsiniz. Yaralarda ve yanıklarda ise en çok kullandığımız yağ kokusuz olan kalendula yağıdır. Bunlar aromaterapi ecza kitimizde olmalıdır. Bunları ve bazı karışımlarımı detaylı olarak internet sitemde paylaşıyorum.
Ayse_tolga_iyi_yasam-(6)
Keyifli söyleşi için Ayşe Tolga’ya teşekkür ederiz.
Ayşe Tolga ile yaptığımız bir önceki söyleşiyi buradan okuyabilirsiniz.
Yazan ve Fotoğraflar: Şahin Uzunşimşek
 

Benzer Yazılar
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!