Annelerin Kolik Sınavı!

LogusaliktaOmurgaSagligi
Bebeklerde akşam üzeri saatlerde başlayan ve gece geç saatlere kadar devam eden ağlama krizleri, başka bir sağlık problem yoksa kolik de olabilir. Kolik, tam olgunlaşmamış sindirim sistemi, gaz, bebeğin dünyaya uyum sağlaması ve günlük yaşamındaki değişiklikler vb. sebeplerin de etkili olduğu söylenilen, sindirim sisteminden kaynaklanan bir rahatsızlık aslında. Kolik, bebeklerde doğumdan iki –üç hafta sonra ortaya çıkıyor ve ilk 6 ay içerisinde de bitiyor. Sizin de bebeğiniz kolikse bu öneriler işinize yarayabilir:
–          Öncelikle doktorunuza danışın, bebeğinizin ağlamasının sebebinin başka bir sağlık sorunundan kaynaklanmadığına emin olun.
–          Bebeğinizi kucağınızda alıp dans eder gibi ritimli bir şekilde yürümek bebeği sakinleştirebiliyor.
–          Emzirme sonrasında masaj yağı ile saat yönünde karnına masaj yapmak hem gazını çıkarmasını sağlayacak hem de bebeğinizi rahatlatacaktır.
–          Bebeğiniz suyu seviyorsa, ılık bir banyo bebeğinizi sakinleştirecektir. Suya 1-2 damla lavanta yağı damlatabilirsiniz.
–          Evde süpürge çalıştırmak, saç kurutma makinesini açmak da denenen yöntemler arasında. “Beyaz gürültü” denilen bu sesler bebeklere anne karnında oldukları hissini verdiği için sakinleştikleri söyleniyor. Profilo’nun profiloninnimakinesi.com isimli sitesinde internet üzerinden süpürgeden çamaşır makinesine tüm eşyaların seslerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Not: Bu içerik Şehrin Çocuk Hali tarafından Profilo için hazırlanmıştır.

Benzer Yazılar
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!