Alerjiyle Tanışalım / Türkiye’nin İlk Alerji Derneği Kuruldu

alerji_derneg2i

Oğlumun burun tıkanıklığı ve kuru öksürüğü sebebiyle yaptığımız doktor ziyareti sonrasında alerji ile tanıştık. Alerjinin sadece polene, kedi köpeğe, parfüme, çilek, yumurta ya da çikolataya olduğunu sanıyorsanız, alerjik bir hasta baharda hapşırır, burnu akar ve en fazla kızarır, kaşınır zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Gelin sizi hem alerjiyle hem de Türkiye’de bir ilk olan Alerji ile Yaşam Derneği’yle tanıştırayım.

Çağın yaygınlaşan hastalığı

Bağışıklık sisteminin normal dışı çalışarak, aslında zararsız olarak kabul etmesi gereken maddelere karşı aşırı tepki vermesi olarak özetlenebilen alerji, özellikle son 20 yıllık zaman diliminde çağımızın başlıca yaygınlaşan hastalıkları arasına girdi. Ancak toplumumuzda alerji çok basit bir hastalık olarak algılanıyor. Oysa ki alerji belirtileri hastadan hastaya çok değişkenlik göstermekte. Bazı hastalarda sadece bahar aylarında burun akıntısı, hapşırık ya da bazı besinler yendiğinde kızarıklık ve kaşıntı şeklinde görülmesine karşın bazı hastaların hayatını çok ciddi etkileyebiliyor. Hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyen bu hastalık, bazı kişilerde anafilaksi adı verilen ani ve hızlı ilerleyen reaksiyon şeklinde ortaya çıkıp hayati risk dahi taşıyabiliyor.

alerji_dernegi

Beslenmek sosyalleşmenin de bir parçası

Daha önce bu köşede hikayesini paylaştığım Özlem Ceylan, 6 yaşında Eozinofilik Özafajit hastalığı nedeni ile sadece 3 besin yiyebilen bir çocuk annesi. Alerji hastalarının yaşadığı sıkıntıları dile getirip bu konuda toplumda farkındalık yaratabilmek amacıyla 2 yıl önce bir Alerjik Anne isimli blogu yazmaya başlamış. Kısa süre içerisinde blog ve sosyal medya aracılığı ile binlerce alerjik çocuk ailesine ulaşan Ceylan, ailelerin bilgi ve deneyimlerini paylaştığı bir platform oluşturmuş. Platform, aynı zamanda uzman hekimlerin desteği ile ücretsiz seminerler ve online webinarlar düzenleyerek Türkiye’nin her köşesindeki ailelere bilgi ulaştırmakta.

Eğitimlerinden birinde sohbet etme imkanı bulduğum Ceylan, ailelerin genelde birbirine benzer sıkıntılar yaşadığını gözlemlediğini, bu sorunlara daha kalıcı çözümler bulabilmek adına dernekleşmeye karar verdiğini anlattı; “Alerjik çocukların en büyük sıkıntılarından birisi gecikmiş teşhis, bu nedenle ailelerin belirtiler ve bu belirtileri gözlemlediklerinde hangi uzmana başvurmaları konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor. Öte yandan teşhis sonrası aileleri uzun ve sabırlı bir süreç bekliyor. Çocuğun bağışıklık sistemi olgunlaşana kadar alerjenlerden mümkün olduğunca uzak bir hayat sürdürmesi gerekli. Özellikle besin alerjisinde toplumun da baskısı ile çocuğun diyet yapması zor olabiliyor. Oysa bazı besinlerin bu çocuklar için yarardan ziyade zarar getirebileceğini kabul etmemiz gerekli.”

alerji_derne2g2i

Çocuklar büyüdükçe alerji, ailelerin daha farklı sıkıntılarla karşılaşmasına da neden olabiliyor. Örneğin okul hayatı süresince alerjiyi kontrol altında tutmak sadece ailenin değil, aynı zamanda eğitimcilerin de sorumluluğu altına giriyor. Oysa bazı anaokullarının ve özel ilköğretim okullarının alerjik çocukları kabul etmediğine üzülerek şahit oluyoruz. Bu ailelerin her şeyden çok toplumun desteğine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ceylan, beslenmenin sadece temel bir ihtiyaç değil, aynı zamanda sosyalleşmek demek olduğunu söylüyor.

Ceylan, tüm bu olaylardan yola çıkarak gerek teşhis ve tedavi, gerekse sosyal imkanlar açısından çocuklarımıza daha iyi koşullar sağlamak amacı ile 16 aile ile bir araya gelerek Türkiye’nin ilk alerji hastaları derneğini kurmaya karar vermiş.

Dernek farkındalık yaratmak istiyor

Alerji ile Yaşam Derneği, başta çocuklar olmak üzere her türlü alerji ve alerji kökenli hastalık sahibi kişilere destek olmak, toplumu bu hastalıklar konusunda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek, alerji hastalarının teşhis ve tedavi imkanlarını geliştirmek, hastaların günlük yaşam kalitelerini arttırmak için ilgili özel ve kamu kuruluşları ile işbirliği yapmak ve üyelerine psiko-sosyal destek sağlamak amacı geçtiğimiz Mayıs ayında hayata geçti. Alerjidernegi.org.tr adresinde alerji hakkında bilgi dışında evde ve okulda alınabilecek önlemler, seyahate çıkarken dikkat etmeniz gerekenler, alışveriş yaparken etiket okuma gibi konularda bilgiler paylaşılacak. Buna ek olarak, alerji dostu ürün önerilerine de yer verecek olan sitenin sosyal medya hesaplarında da bilgiler ve öneriler paylaşılacak. Dernek aynı zamanda aileleri ve toplumu alerji konusunda bilinçlendirmek için seminerlere devam ederken alerji dostu ürünler ve ürün etiketleri için markalarla da ortak çalışmalar yapmayı planlıyor.

Benzer Yazılar

Haftalık E- Bültenimize Abone Olun!

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!
CLOSE
CLOSE