Annelere Faydalı Siteler

Tohum Otizm Vakfı Eğitim Portalı

Bu mekandaki tüm etkinlikleri gör

Günümüzde her 68 çocuktan birisi otizm riski ile doğmaktadır. Otizmin bilinen tek tedavisi ise erken tanı ve sürekli, yoğun özel eğitimdir. Otizmli çocukların haftada en az 30 saati bulan yoğun bir eğitim almalarını sağlamak çok önemlidir. Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını göstermektedir. Ülkemizde 0-18 yaş arasında yaklaşık 352.000 otizmli birey olmasına rağmen ihtiyaçları olan sürekli ve yoğun eğitimden faydalanan otizmli çocuk sayısı çok azdır.

Yoğun, sürekli ve bilimsel dayanaklı eğitim ihtiyacından dolayı ailelerin evde çocuklarını nasıl hayata hazırlayacaklarına dair yol gösteren, özel eğitim bölümü öğrencilerine ve eğitmenlerine kaynak olması hedeflenen Tohum Otizm Vakfı Eğitim Portalı’ndan bu güne kadar 15.587 kişi ücretsiz faydalandı. Bu üyelerin 3’ünün eğitmen, ’inin öğrenci ve #’ünün aile bireylerinden oluşması özellikle alanda çalışan uzmanlar için önemli bir bilgi kaynağı olduğunu gösterdi.

www.tohumotizmportali.org adresinden ücretsiz olarak ulaşılan portalda, 5 bölüm ve 20 modülde videolar, fotoğraflar, etkinlikler, makaleler bulunuyor. Her bir modül işlevsel bilgilerden, örnek videolardan, çeşitli etkinliklerden ve sınama sorularından oluşuyor. 5 ana bölümde Otizmi Anlamak, Davranışları Yönetmek, Temel Becerileri Kazandırmak, Etkileşim ve Öz Bakım Becerilerini Kazandırmak, Toplumsal Yaşama Katılımı Sağlamak konuları örneklerle anlatılıyor. Portalda, otizmli çocuğun eğitim sürecinin daha kolaylaştırılması için, anne ve babaların adımları tek tek takip ederek çocuğu ile nasıl iletişim kurabileceğini ve nasıl yeni beceriler kazandırabileceğini öğrenebilmeleri için 173 video mevcut. Ayrıca ilerlenen her modül sonunda kullanıcılar sınama soruları yanıtlayarak bir başarı sertifikası almaya hak kazanıyor.


Bültene üye ol