Annelere Faydalı Siteler

Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığı

Bu mekandaki tüm etkinlikleri gör

Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığı artık Türkiye’de!
Erken doğum ile sonuçlanan hamilelikler, anne için bedensel ve ruhsal travmalara sebep olmaktadır. Kuvözdeki bebeğinden uzak kalan anne, yaşadığı belirsizlik nedeniyle korku, çaresizlik ve suçluluk gibi baş edilmesi güç duygular ile karşılaşır.
Hastaneden evine taburcu olan bebeğin beslenmesi ve bakımı gibi birçok soru karşısında yaşanan bilgi eksikliği annenin kaygılarını artırmaktadır. İlk günden itibaren prematüre bebeklere tıbbi hizmet vermek kadar, ailelerine de eğitim vermek gereklidir.
Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığı, anne ve babayı bilgilendirerek bebeğin iyileşmesine ve gelişimine katkı sağlar. Batılı ülkelerde anne - bebek dostu yaklaşım benimsendiği için hastane bünyesinde ailelere bu konuda gerekli eğitim verilmektedir. Yılda 150 bin erken doğum gerçekleşen Türkiye’de, Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığı henüz bilinmeyen bir kavramdır. Ülkemizde anneler prematüreliğe dair çok az sayıda bilgi bulabilmekte ve yalnız kalmaktadırlar. Bu yüzden minik bebekleri büyük emekler ile kalbinde büyüten kahraman annelere bu zor dönemde destek verilmelidir.
ABD’da erken doğum yapan İnci Candemir, 5 buçuk aylık - 670 gram doğan oğlu ile yaşadıklarını ‘’670 gram ile Hayata’ ta Tutunmak’’ adlı kitapta prematüre bebek ailelerine umut olması için kaleme aldı. ABD Minnesota Üniversitesi'nde "Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığı" eğitimi alan Candemir bu mesleğin Türkiye'deki ilk ve tek uygulayıcısı. 2013'den beri kendisi gibi prematüre doğum yapan annelere verdiği eğitimler ile yol göstererek, destek sağlamakta.
Prematüre bebek annesi olmanın zorluklarına dikkat çeken Candemir şunları söylüyor: ‘’Oğlum yoğun bakımda yatarken binlerce bilinmeyenli bir girdapta, birçok soru işareti vardı kafamda. Benzer bir süreçte aynı zorlukları geride bırakmış birinden destek almak, her aşamada neyle karşılaşacağımı bilerek daha bilinçli ve güçlü bir anne olmamı sağladı. Eğitimden öğrendiklerim sayesinde de 24 haftalık doğan oğlum bugün sağlıklı ve mutlu 2.sınıf öğrencisidir’’.


Bültene üye ol