Annelere Faydalı Siteler

‘Masal Deryası’yla En Güzel Masallar Youtube’da

Bu mekandaki tüm etkinlikleri gör

Masalların çocukların gelişimindeki katkısı çok önemli. Tabi çocuklara anlatılacak masalların pedagojik bir hassasiyetle seçilmiş olması gerekiyor. Yanlış masal seçimleri çocukların gelişimine kötü yönde etki edebiliyor. Gazeteci, sunucu ve iki çocuk annesi Derya Özel, Youtube’da açtığı ‘Masal Deryası’ isimli kanalında her gece kendi çocuklarına okuduğu masalları Türkiye’deki tüm çocuklarla paylaşıyor. 5 yaşında ikiz kız çocuğu annesi olan Derya Özel’in ‘Masal Deryası’nda Fareli Köyün Kavalcısı, Pinokyo, Uyuyan Güzel, Parmak Kız gibi masallar ve Anadolu’dan nice güzel masal çocuklar için okunuyor. 

‘Çocuklar için en doğru konuları seçmeli’

Derya Özel’in pedagoglarca önerilen 170’den fazla hikâye ve masal kitabına sadık kalarak hazırladığı listeden seçilen konular; çocukların kelime dağarcıklarına ve hayal güçlerine geliştirirken özgüven ve etik bilinçlerine de olumlu katkı sağlıyor. Derya Özel internetten kolaylıkla izlenebilecek kanalı hakkında “Masallar çocuklar için çok önemli. Ancak masal deyip geçmemek gerek. Kahramanların kolay yoldan zafer kazanması, istenilenin bir şeyin hiç çaba harcanmadan elde edilmesi, sürekli mucizelerin olması ve gerçeklikten uzaklaşılması gibi alt metinlerinde yanlış mesajlar saklı olan masallar çocukları kötü yönde etkileyebiliyor. Pedagojik bir hassasiyetle doğru hikâye ve konuları seçmek gerekiyor. Ben zaman zaman kardeş sevgisi, zaman zaman kötü alışkanlıklardan uzak durmak, zaman zaman doğa gibi konulara değinirken, bazen de çocukların kimseye anlatamadığı ‘anne-baba ayrılığı’ gibi konularda hikayeler anlatacağım. Anlattığım masallar çocuklara hem arkadaş olacak hem de yol gösterecek.’’ dedi. 

Kanal’da sürprizler de var

Derya Özel Youtube kanalıyla ilgili sözlerinin devamında ayrıca sürprizler de yapacağının sinyallerini verdi. “Bu güzel hikayeleri sadece ben okumayacağım. Hepimizin yakından tanıdığı sürpriz isimler de zaman zaman bizim misafirimiz olup hikâyelerini okuyacak. Bazen hikâyelerimizi bir köyden, köy çocuklarıyla birlikte okuyacağız. Çünkü bir evin dört duvarına sığmayacak masallarımız ve çocuklarımız var.’’ dedi ve Cemal Süreyya’nın sözünü hatırlattı “Masal dinlememiş çocuklar büyüyünce kendi resimlerini bile cetvelle çizerler’’


Bültene üye ol