Annelere Faydalı Siteler

İki Anne Bir Mutfak

Bu mekandaki tüm etkinlikleri gör

Anne babaların sorunları bitmez. Ağza alınmayan sebzeler, yerken yerken yememeler, bir az birçok yemeler... Ama bu küçük savaşçılara karşı, yenilmek olmaz. Bazen isim değiştirerek, bazen bir malzemeden vazgeçerek dirençleri kırılmaya çalışılır ya da tekrar denemek üzere üstüne bir bardak su içilir. Kısacası sonunda akıl sağlığı, ıspanağa yeğlenir. 

İşte kendi çocuklarıyla yaşadıkları zorlu deneyimlerden yola çıkan Seda Şamlı Luş ve Defne Batur, her gün çocuklarına ne pişireceğini düşünen tüm annelere yardımcı olmak ve çocukların zevkle tüketeceği sağlıklı tarifleri paylaşmak için ''İki Anne Bir Mutfak'' projesini hayata geçirdi. Youtube, İzlesene, Facebook, Twitter ve Instagram üzerinde yer alan eğlenceli videolar ile sağlıklı, lezzetli ve özgün tarifler sunan iki anne, çocukların bamya, brokoli, ıspanak gibi besinleri zevkle yiyerek, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmalarını amaçlıyor.

Yıllarca araştırma ve iletişim sektöründe çalıştıktan sonra aşçılık eğitimi alan Seda Şamlı Luş, 2011 yılında anne oldu. Çocuk edebiyatı gibi yayıncılık dünyasının farklı alanlarında çalışan Defne Batur’un ise 2013 doğumlu bir kızı var. İki anne, hem kendilerinin, hem de çevrelerindeki diğer annelerin çocuk beslenmesiyle ilgili yaşadığı sorunların çözümüne yardımcı olmak için kolları sıvayınca, bu güzel proje çıkmış.                                           

İki Anne Bir Mutfak’ta altı ay üstü tüm çocuklar için avokado püresi, kabak çorbası, sebze çorbası, karnabahar graten gibi birbirinden lezzetli tarifler ve tüyolar yer alıyor. İki Anne, her hafta dört yeni tarif paylaşıyor. Videolar, annelerin hayatını kolaylaştırmak için çocukların altı aylıktan itibaren farklı yaş dönemleri ve özel günler gibi kategorilerde derleniyor. Luş ve Batur, deneyimlerini çocuk doktoru Uzman Dr. Gülnihal Şarman’ın denetiminde paylaşıyor.                          

Uzun süre tarifler toplayan, annelerle görüşen, uzmanlardan destek alan Luş ve Batur, oluşturdukları tarifleri popüler sosyal medya kanalları üzerinden tüm annelerle paylaşıyor. İki Anne, ''her sabah ne pişireceğini, sebzeyi çocuğuna nasıl yedireceğini'' düşünen annelere “dert sizde, derman bizde” diyor.


Bültene üye ol