Müzeler

TCDD Selçuk Çamlık Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi

Bu mekandaki tüm etkinlikleri gör

Müze, Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir-Aydın Demiryolu’nun Çamlık Köyü’nden geçmesi dolayısıyla kurulmuş. Ziyaretçilere 1991 yılında açılmış. Müzede 30 buharlı lokomotif bulunuyor. Hatta 2 tanesi çok özel, odunla çalışan İngiliz yapımı lokomotifler. Atatürk de 1936 yılında beyaz tren ile gelmiş ve Çamlık Köyü’nde konaklamış. Kendisinin tren seyahatlerinde çekilmiş fotoğraflarının yer aldığı bir oda da hazırlanmış. Atatürk’ün konakladığı ve toplantıları için kullandığı lokomotifi gezince, güzel ülkemizin ne şartlar altında kazanıldığına tanıklık etmiş oluyorsunuz.

Müze Selçuk- Aydın yolu üzerinde, Selçuk Efes ayrımından sonra yaklaşık 4 km sonra. Müzede trenler ne iyi yaptınız da bizi ziyarete geldiniz şeklinde bakıyorlar. Burası tren delisi çocuklar için ideal bir ortam, Thomas'ın treni kitabını çağrıştırıyor. Klasik kahvaltı çeşitlerinden oluşan kahvaltılıkları çocukların ilgisini çok çekmeyebilir çünkü hemen yanında oyun parkı mevcut. Siz yemeğinizi yerken miniğiniz gözünüzün önünde parkta vakit geçirebilir.

Müze'nin yanında yer alan Aziziye Restoran'ın kapalı alanı da mevcut, o nedenle özel günler içinde rahatlıkla tercih edilebilir. Kadınlar tuvaletinde bebekler için alt değiştirme ünitesi bulunmaktadır.

Yazan : Kidolindo


Bültene üye ol