Müzeler

TCDD 3. Bölge Müze ve Sanat Galerisi

Bu mekandaki tüm etkinlikleri gör

Birçok depreme ve yangına direnen müze binası, 1990 yılında Müze ve Sanat Galerisi olarak düzenlenmiştir. 2002-2003 yıllarında gerçekleştirilen son restorasyonla da üst katı tümüyle galeri, alt katı ise müze olarak yeniden düzenlenerek, ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır.

Müzenin tarihçesi Cumhuriyetimizin ilk Nafıa Vekili Behiç Bey’in, demiryollarına ait antika nitelikli eserlerin toplanıp koruma altına alınmalarına ilişkin direktifine kadar uzanır. Müzede buharlı trenlere ait değişik objeler, eski yol yapım gereçleri, eski fenerler, lambalar, haberleşme gereçleri, eski daktilo, hesap makinesi, hokka  gibi yazışma gereçleri, vagon restoranlarda kullanılan yemek takımları, katarlarda kullanılan değişik sağlık gereçleri gibi objeler ve Osmanlı'nın son dönemi ile Cumhuriyet’in ilk dönemlerine ait bazı yazılı belgeler sergilenmektedir.

Müze ziyaretçilerini ağırlıklı olarak ilköğretim öğrencileri oluşturmaktadır. Bunun dışında yaz aylarında yabancı turistlerin de Müzeye yoğun ilgileri olmaktadır. Müzeyi her yıl 1500’ü yabancı olmak üzere 9-10 bin kişi ziyaret etmektedir. Galeride yılda ortalama 20 dolayında sergi açılmakta, dolayısıyla sergi ziyaretçi trafiğinden müze de istifade etmektedir. Aynı şekilde, müze ziyaretçileri de Galeriyi ziyaret etmektedirler.

Müzeye giriş ücretsizdir. Pazar-Pazartesi günleri hariç, haftanın beş günü sabah 09.00-17.30 arasında açık bulunmaktadır.

Yazan : Kidolindo

 


Bültene üye ol