Müzeler

Sabancı Müzesi

İletişim Bilgileri Detaylar

MEKAN Emirgan Mahallesi, Sakıp Sabancı Cd. No:96, 34467 Sarıyer/İstanbul, Türkiye

WEB SİTESİ www.sakipsabancimuzesi.org

TELEFON0 212 277 22 00

Bu mekandaki tüm etkinlikleri gör

Pablo Picasso’nun orijinal eserlerinden Anish Kapoor’un sıra dışı sergilerine kadar toplumu birbirinden değerli ve özgün sanat eseriyle tanışma şansı sunan, mimarı dokusu, hizmet anlayışı ve eşsiz atmosferiyle İstanbul’un en seçkin sanat platformlarından biri… Ülkemizin önde gelen ailelerinden Sabancı Ailesi’nin sosyal hayata kazandırdığı en renkli ve sıra dışı mekanlardan olan Sabancı Müzesi, bugüne dek gerçekleştirdiği sanat aktiviteleriyle kapısında binlerce ziyaretçinin içeri girmeye sabırsızlandığı ender müzelerimizden… İstanbul Emirgan’da yer alan müze binası İstanbul kültür mirasına ait tarihi bir köşktür. 1951‘de Adanalı sanayici Hacı Ömer Sabancı tarafından Hidiv Ailesi’ne mensup Prenses İffet'ten satın alınan köşk, aynı yıl satın alınarak önüne yerleştirilen Fransız heykeltıraş Louis Doumas'ın 1864 yapımı at heykelinden ötürü "Atlı Köşk" olarak anılmaya başlanmış.

Atlı Köşk'ün arazisi içindeki ikinci at heykeli ise, 1204 yılında 4. Haçlı Seferi sırasında Haçlı kuvvetlerince yağmalanan İstanbul Sultanahmet meydanından alınarak, Venedik San Marco Kilisesi önüne yerleştirilen 4 attan birisinin dökümü.

1966 yılında Hacı Ömer Sabancı'nın vefatından sonra aile büyüğü olan Sakıp Sabancı tarafından sürekli konut olarak kullanılmaya başlanan Atlı Köşk, uzun yıllar Sakıp Sabancı'nın zengin hat ve resim koleksiyonunu barındırmış, 1998 yılında da içindeki koleksiyon ve eşyalar ile müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi'ne tahsis edilmiş.

Modern bir galerinin eklenmesiyle 2002 yılında ziyarete açılan Müze'nin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuşmuş.

Bugün Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi zengin koleksiyonu, kabul ettiği kapsamlı uluslararası geçici sergileri, konservasyon birimleri, örnek eğitim programları, yapılan çeşitli konser, konferans ve seminerleriyle çok yönlü bir Müzecilik ortamı sunmaya devam ediyor.

Ziyaret Saatleri ve Ücretler Salı, Perşembe, Cumartesi, Pazar: 10.00-18.00 Çarşamba, Cuma: 10.00-20.00 Pazartesi günleri kapalı. Son biletler Müze kapanışından 45 dakika önce satılıyor. Müze, Ramazan ve Kurban Bayramlarının ilk günü ve 1 Ocak'ta kapalı.


Bültene üye ol