Müzeler

MTA Tabiat Tarihi Müzesi

Bu mekandaki tüm etkinlikleri gör

Tabiat Tarihi Müzesi, Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden derlenmiş beş bini aşkın eserle zengin bir koleksiyon sergilemektedir. Uzay ve Güneş Sistemi bölümü, canlıların tarihini sergileyen bölüm, fauna ve flora bölümü, mineraloji bölümü müzenin ilgi çekici bölümleri arasında. Miniklerin belki de en çok ilgisini çekecek olan bölüm, dinazor maketleri, iskeletleri, gerçek balina ve Maraş fili kemiklerinden oluşan kısım. Onun dışında yine farklı türden canlılar ve gelişimlerini türlerini görebileceğiniz farklı vitrinler de mevcut. Müzede,

gittiğinizde sizin de farkadeceğiniz gibi merdiven kullanılmıyor. Neredeyse her yere rampalarla ulaşılması, bu binada engelli insanların es geçilmediğini gösteriyor. Müze, gerçekten ''insan'' için tasarlanmış bir mekan. Hemen girişte bulunan uzay tartısı, Güneş Sistemi ve Dünya'nın gelişimine ilişkin resimli bir anlatım bulmak mümkün. Ayrıca görme engelliler için sesli anlatım da var.

Çocuklar burada, uzaya yolculuk yapacak, Güneş Sistemi içindeki gezegenleri yakından tanıyacak, ay taşı, yıldırım taşı ve uzayın postacıları olan gök taşlarını inceleme fırsatı bulacak.

Ankara'ya gelip, ''Ne yapabiliriz acaba?'' derdine düşenler için gerek görseller olsun, gerek fosiller ve yazılı belgeler olsun, hepsi son derece organize bir şekilde hazırlanmış ve bu müzeyi ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.

Açık bulunduğu günler : Pazartesi hariç her gün. Açık bulunduğu saatler : 09.00-16.00

 


Bültene üye ol