Müzeler

Masal Müzesi

İletişim Bilgileri Detaylar

MEKAN Çarşı Mahallesi, Enis Akaygen Sk. No:9, 34876 Kartal/İstanbul, Türkiye

TELEFON(0216) 280 62 22

Bu mekandaki tüm etkinlikleri gör

Masal Müzesi, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde, Şair-Yazar Sunay Akın’ın küratörlüğünde kurulmuştur. Müze, masalsı bir dünyaya yolculuk yapmak isteyen her yaştan misafirlerine kapılarını açmaktadır. Masal Müzesi’ni ziyarete gelenler, müzenin bahçesine adımlarını atar atmaz kendilerini bir hayal dünyasının içinde buluyor. Ormanlık alanda, tarihi bir binanın restore edilmesiyle Kartal Belediyesi tarafından kurulan müzenin bahçesinde; masal kahramanlarının heykelleri ve vatandaşların keyifli vakitler geçirebilmesi için de nezih bir kafesi bulunuyor.

Müze, masallar eşliğinde büyülü bir yolculuğa çıkmak isteyen ziyaretçilerine, sanki yaşadıkları dönemin dışında bir zaman dilimindeymişler hissini veriyor. Vitrinlerinde ise herkesin hayranlıkla okuduğu ve dinlediği, Türk ve dünya masallarının birinci basım kitapları ile bu masal kahramanlarının tarihi değere sahip oyuncakları yer alıyor. Ayrıca bahçesinde olduğu gibi müze içerisinde de masal kahramanlarına ait heykellerin dikkat çekmesinin yanı sıra Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan, dünya masal tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Hans Cristian Andersen’in de heykeli yer alıyor. Bunların dışında ise müze ziyaretçileri; masal pulları, kasetleri ve plakları ile nostaljik bir yolculuğa çıkıyor.

Masal Müzesi’nin koleksiyonu, müzenin küratörlüğünü de yapan Şair- Yazar Sunay Akın tarafından otuz yıllık birikim ile oluşturulmuştur. Müzede bulunan eserler dünyanın değişik ülkelerinde ve Türkiye’de yaşayan koleksiyonerlerden tek tek randevu alınarak toplanmıştır. Müzede bulunan eserlerin nadir olma özelliğinin yanı sıra tarihi bir değeri olmasına da dikkat edilmiştir. Sergilenen eserlerde; oyuncaklar, masal kahramanlarının üretilen ilk oyuncak örnekleri, kitaplar ise ilk baskı ya da farklı dillerde, farklı yayınevlerine ait en eski baskıları olmasıyla dikkat çekmektedir.

Müze girişi ve tüm etkinlikler ücretsizdir.
Müze Pazartesi hariç tüm günler açıktır. 
Hafta içi: 09:00 - 17:00
Hafta sonu: 09:30 - 18:00


Bültene üye ol