Müzeler

Hava Kuvvetleri Müzesi

Bu mekandaki tüm etkinlikleri gör

Yükseklere daha yükseklere çıkmak istersen… Bir uçağın kanadında, bulutların arasında kaybolmak istersen… Kokpitteki binlerce renkli ışığın bir dokunuşla binlerce metre yükseğe nasıl çıktığının peşindeysen… Ayakların hep yerden yüksek ve başın gökyüzüne yakın bir yerlerdeyse senin burayı görmen lazım! Burayı yaşaman lazım!

Kurulmuş olduğu 1983 yılından bu yana  modern müzecilik anlayışı içinde hizmet veren Hava Kuvvetleri Müzesi,  2 bin 365’i kapalı, 12 bini açık sergileme alanlarını kapsayan toplam 65 bin metrekare alan üzerinde yapılanmış durumda. Müzenin iç mimarisi ve dekorasyonu İstanbul İl Kültür, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile  Mimar Sinan  Üniversitesi’nden  teknik eleman ve uzmanlarınca gerçekleştirildi.

Uçak Hangarı, Şeref Salonu, Anılar Salonu, Silahlar ve Kıyafetler Salonu bölümlerinden oluşan müzede ayrıca geniş bir kütüphane ve arşiv salonu yer alıyor.

Özellikle hafta sonu günlerinde Gösterim Salonu’nda, Türk ve dünya havacılığı konularında sinevizyon gösterimleri yapılıyor. Çocuklara yönelik düzenlenmiş DO 28D-1 Uçağı içinde yapılan tanıtım, çocukların ilgi ve merakını cezbeden en önemli alanlardan biri.

Müze; Pazartesi ve Salı günleri hariç,

Hafta içi 09.00–16.00, hafta sonları ve tatil günleri 09.00–17.00 saatleri arası ziyaret açık.


Bültene üye ol