Park & Bahçeler

Fenerbahçe Parkı

İletişim Bilgileri Detaylar

MEKAN Fenerbahçe Mahallesi, Tur Yolu Sk., 34726 Kadıköy/İstanbul, Türkiye

Bu mekandaki tüm etkinlikleri gör

Fenerbahçe Spor Kulübü Faruk Ilgaz Tesisleri ve Kalamış Marina’ya komşu olan park adını ucunda bulunan 1562 tarihli fenerden alan bir ada üzerinde yer alıyor. Yat limanının yapılışıyla birlikte karadan iyice ayrılan bölge sonradan bir yaya ve araç köprüsüyle karaya yani Fenerbahçe burnuna bağlanmış. Çok eski dönemlere tanıklık etmiş olan park Doğu Roma İmparatoru Iustinianus’un eşi Theodora’ya ait bir sarayın kalıntılarını barındırıyor.

Hatta parkın yer aldığı alanın bu sarayın bahçesi olduğu biliniyor. İmparatorun burada yaptırmış olduğu mendirek ise zamanla kaybolup gitmiştir. Osmanlı devrinde fenerin inşasıyla birlikte “Bağçe-i Fener “ olarak anıldığı ve Kânun-i Sultan Süleyman’ın da buraya sık sık geldiği biliniyor.

Parkta, 5 adet kafe yer alıyor. Bunlardan bazıları şadırvanlara yerleştirilmiş. En çok bilineni ise Romantika. Parkla adeta bütünleşen restoran, camekânlı oturma mekânı, Venedik’ten gelen büyük avizeleri, çiçek dekorları ve uçuşan kuşlarıyla farklı bir atmosfere sahip.  Pazar günleri açık büfe kahvaltı sunan restoranda pastane türü atıştırmalıklar bulmanız da mümkün. Çayınızı kahvenizi kafelerden temin edebilir ve getirdiklerinizle piknik de yapabilirsiniz.

Fenerbahçe Parkı giriş ücretsiz olup herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yoktur.


Bültene üye ol