Açıkhava & Eğlence

Altınköy Açık Hava Müzesi

Bu mekandaki tüm etkinlikleri gör

Kentte yaşayıp, köy hayatını özleyenlerden misiniz? Sizin için harika bir önerimiz var. Kızılay'a 15 km. mesafede yer alan Altınköy Açık Hava Müzesi, size köy hayatının bütün güzelliklerini sunmaya hazır... 

Daha ilk adımda köy meydanına iner inmez ortalıkta gezinen örnekler, kazlar, tavuklar ve horozlar sizi şaşırtmaya başlıyor. Meydanın hemen solundan yukarı doğru çıktığınızda geleneksel tarzda döşenmiş geleneksel köy evi, biraz daha yukarıda ise çocuk etkinlik evine ulaşacaksınız. Bu alanda çocuklarınızın daha önce belki hiç oynamadığı ancak sizin çocukluğunuzdan hatırlayacağınız pek çok oyun ile karşılaşacaksınız... Köy meydanında ise çocuklarınızla birlikte ağaç tomruklarını soymayı,  gümüş telkari yapmayı, kilim dokumayı, sepet örmeyi öğrenebilirsiniz..

Biraz daha yukarı çıktığınızda köy müze evleri çıkacak yolunuza. Eski oyuncaklar, eski yaşam eşyaları, eski hayvancılık aletleri gerçek bir köy evinin içinde yaşayarak göreceksiniz. Yolunuz birazdan sizi inanılmaz güzellikte bir asma köprüye ulaştıracak. Koskocaman bir vadiyi birleştiren bu dev asma köprüyü çocuklarla geçmek çok heyecan verici… Vadinin diğer yakasına geçtiğinizde yolunuza çıkan inekleri sevmeyi, dere kenarında dinlenmeyi, lavanta ve gülleri koklamayı, atları ve minik yavru tayları izlemeyi unutmayın...  Eski usul çamaşırhaneyi, su değirmenini ziyaret ettikten sonra bu yol sizi tekrar köy meydanına getirdiğinde ise önce köy kahvesinde oturup buz gibi köpüklü ayranları ve mis gibi Türk Kahvesini içerek biraz soluklanabilirsiniz. Ardından meydandaki köy okulunun sınıflarında çocukluk anılarınızı hatırlayın... Köy fırınından çıkan taptaze, sıcacık ekmeklerden kolunuzun altına alıp, kopara kopara yemeye başlayın... Altınköy Bakkaliyesinden, o gün köyün tarlalarından toplanan sebze ve meyveleri, köyün tavuklarının günlük yumurtalarını, köyün serbestçe gezinerek tazecik yoncaları yiyen ineklerin sütlerini ve bu sütten köyün çalışanları tarafından mayalanan yoğurtlarını, köyde yetişen buğdayın, yine köyün değirmeninde öğütülerek elde edilen ununu, köy çalışanları tarafından üretilen ev yapımı reçelleri, marmelatları satın alabilirsiniz..

Binbir emekle yerinden alınıp, tek tek taşınıp burada tekrar hayat bulması sağlanan Çantı Evler, Yayla Evleri, ev yemekleri ve köy usulu kahvaltılar yapabileceğiniz lokantaları ile burası bütün bir gününüzü ailenizle birlikte çok keyifle geçirebileceğiniz bir köy...

Müze, Pazartesi hariç haftanın her günü saat 10:00-19:00 arası ziyarete açık. Giriş ücretleri yetişkinler için 5 TL, çocuklar için ise 2 TL, girişte büyük bir otopark alanına arabanızı ücretsiz park edebilirsiniz..

Yazan: Ayşegül Aygün (ankaraetkinlik.com)


Bültene üye ol