Kitapçılar

6:45 Dükkan

Bu mekandaki tüm etkinlikleri gör

Doğma büyüme Moda'lı olanlar bölgedeki değişikleri şaşkınlıkla izliyor. Bir zamanlar bizim sosyalleştiğimiz tek yer Kırıntı idi. Şimdi adım başı kafeler, biracılar, restorantlar.. Hepsinin de kendine has bir havası var ancak bu kadar genç ve eğitimli kitlenin tercih ettiği bölgede neden daha fazla kitapçı olmasın?

6:45 Dükkan bunun öncüsü bizim için. Bahariye'nin Moda'ya bağlandığı meydanda Moda İlk Okulu'nun karşısındaki sokakta bulunuyor. 6:45 yayın evinin sahibi Kaan Çaydamlı geçen Eylül ayında açtı kitapçıyı. Hem anne babalar hem de çocuklar için çok güzel kitaplar var. Ağırlıklı yeraltı edebiyatına ait kitaplar mevcut ancak arzu ettiğiniz taktirde istediğiniz kitabı sipariş üzerine getiriyorlar. Beğendiğiniz kitapları seçerek, keyifli müzik eşliğinde yayılabileceğiniz iki koskoca koltuğu da mevcut. Hareketli bir meydana bakması da işin cabası. Kitapçı her gün açık ancak Pazar günleri en azından sabahları biraz olsun dinlenerek açıyorlar. O yüzdem erkenci olmamanızda fayda var. 6:45 yayınevinin kitaplarını % inidirmli, diğer yayınevinin kitaplarını ise indirimli alıyorsunuz. Bazen yazarlar okuma geceleri düzenliyor, bence çok keyifli. Sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Henüz çocuklar için okuma günleri veya kitap sevdirici aktiviteler yapılmamış ancak talep edersek belki yaparlar.

Ben ilk açıldığı zaman Derin'le gitmiştim. O zamanlar çocuk kitapları bölümü çok daha sınırlıydı. Ancak son uğradığımda çok geliştiğini fark ettim. Derin tüm reyonu indirip beğendiklerini alarak koltuğa yerleşti. Ben de o sırada sizler için biraz inceleme yapmaya çalıştım. Çocuk eğitimi için kitapları pek yok ancak çocuklara cinselliği anlatmakta danışabileceğimiz ilginç bir kitap gözüme takıldı. Hem Nar için büyük resimli, dokunabileceği bebek kitapları mevcuttu, hem de Derin'nin kelime hazinesini geliştirecek eğitici kitaplar vardı. Biz hikaye kitaplarını da çok seviyoruz, aralarından şimdilik birini seçtik. Oraya sıkça uğrayarak azar azar kitap almayı planlıyorum. Bence çocuklar için müthiş bir tecrübe. Oradan çıkarken paketini heyecanla kendi taşımak istedi ve hemen yanındaki kafeye oturarak bana okutmaya başladı. Büyük zincir kitapçılardan ziyade bu tarz yayın evlerinin açtığı kitapçıları desteklemekte yarar var. Çok daha özel bir tecrübe.

Yazan: Ceylan Onay Semiz

 


Bültene üye ol